Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes vyzval vlády v eurozóne, aby našli také riešenie gréckej finančnej krízy, ktoré by krajine umožnilo zachovať si dôstojnosť a zároveň udržalo menovú úniu pohromade. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Som proti Grexitu (odchodu Grécka z eurozóny)," povedal Juncker novinárom na tlačovej konferencii. A to aj keď je nebezpečenstvo, ktoré pre euroregión predstavuje odchod Grécka, tentoraz menšie ako pred troma rokmi.
Pripomenul, že ľudia v zadlženej krajine čelia "humanitárnej kríze, čo je pojem, ktorý často používa nový grécky premiér Alexis Tsipras, a podľa Junckera by eurozóna mala na to reagovať.
Grécky premiér Alexis Tsipras a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Snímka: TASR/AP
Juncker, bývalý predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, na poslednej schôdzi pod jeho vedením načrtol sedem možných spôsobov, ako znížiť dlhové zaťaženie Grécka - ak bude dodržiavať záväzky, ktoré dalo veriteľom.
Premiér Tsipras dnes zase vyjadril nádej, že lídri Európskej únie (EÚ) na nadchádzajúcom summite koncom tohto pracovného týždňa dospejú k dohode o vyriešení gréckej krízy.
Juncker, ktorý sa ujal úlohy "mediátora", čo nahnevalo niektorých ľudí v Nemecku a ďalších štátoch eurozóny, vyhlásil, že nechce izoláciu Atén, a vyzval Európanov, aby "brali ohľad na výsledky demokratických volieb v Grécku". Dodal, že je potrebné zachovať integritu eurozóny.