Americkí štatistici totiž prišli s veľmi povzbudivými číslami. Zdá sa, že americká ekonomika je v lepšej kondícii, ako sa ešte nedávno zdalo. Podľa revidovaných údajov rástla ekonomika Spojených štátov amerických v treťom kvartáli najrýchlejšie od začiatku roka 2012. Ešte väčší rozruch potom vzbudili dáta z amerického trhu práce.
Americká ekonomika totiž aj v novembri znova dokázala vytvoriť viac nových pracovných miest, než trh očakával. Náznaky rýchlejšieho ožívania americkej ekonomiky budú na finančných trhoch vyvolávať veľa otázok. 17. a 18. decembra totiž americkí centrálni bankári naposledy v tomto roku zasadnú k rokovaciemu stolu. Medzi investormi budú zrejmé obavy, či americká centrálna banka (Fed) predsa len prvýkrát nepriškrtí program kvantitatívneho uvoľňovania už v tomto roku. To je tiež hlavný dôvod, prečo nebudú mať akciové indexy ani v budúcom týždni príliš dôvodov k rastu.
Neistota ohľadom budúcnosti programu výkupu dlhopisov amerického Fedu bude cítiť aj na dlhopisových trhoch. Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov už v túto chvíľu atakujú hranicu 2,90%. Čím viac sa bude blížiť zasadnutie americkej centrálnej banky, tým viac môžu rásť výnosy amerických bondov (klesať ich cena). Nebude to ale prípad iba amerického trhu. Čakáme, že nervozita na dlhopisových trhoch sa preleje z USA aj do Európy. Tam sa môžu dostávať pod tlak najmä bondy rizikovejších krajín periférie eurozóny.
Väčšia nervozita na trhoch by mala sama o sebe nahrávať posilňovaniu bezpečnejšieho dolára voči rizikovejšiemu euru. Z technického hľadiska je však situácia úplne opačná. Technické indikátory vsádzajú na to, že dolár oslabí. Keď sa na celú situáciu pozriem z väčšieho nadhľadu, od budúceho týždňa nečakám nejaké zásadné zmeny kurzu EURUSD. Jednoznačný smer doláru udá až zasadnutie americkej centrálnej banky, na ktoré si počkáme až do predvianočného týždňa.