Diplomati Európskej únie sú pripravení zaradiť na zoznam sankcií popredného ruského oligarchu, ktorý má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, a zvažujú zaradiť na "čierny zoznam" aj mená ďalších troch oligarchov. Prezradili to dnes v Bruseli nemenované diplomatické zdroje.
Výbor stálych zástupcov pri EÚ pokračuje aj dnes v rokovaní o sprísnení doterajšieho režimu sankcií voči Rusku. Už v pondelok sa diplomati údajne dohodli na zablokovaní účtov v zahraničí vplyvnému ruskému podnikateľovi, ktorý sa pohybuje v Putinovej blízkosti a profitoval z pripojenia Krymu. Rovnakým spôsobom chcú veľvyslanci potrestať aj ďalších troch oligarchov.
Rozšírené sankcie EÚ by sa mali dotknúť i troch hospodárskych subjektov aktívnych na Kryme a tiež vodcov separatistických hnutí na východnej Ukrajine.
Identita osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú nové sankcie, bude zverejnená v stredu v Úradnom vestníku Európskej únie.
Cieľom nových reštriktívnych opatrení EÚ je zablokovať investície v niektorých odvetviach na Kryme a v Sevastopole, a to najmä v stavebníctve, doprave, telekomunikáciách a energetike.
Ak sa dnes diplomati na sprísnených opatreniach dohodnú, po prvý raz sa aj podnikateľské prostredie v Rusku stane terčom sankcií EÚ. Brusel vyšle jasný signál o odhodlaní únie postihovať aktérov, ktorí sa zúčastňujú na destabilizácii Ukrajiny.
Podľa diplomatických zdrojov najmä nemecká strana trvala na tom, aby sankcie postihli aj oligarchov. V sobotu to naznačil nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel, keď vyhlásil, že oligarchom "treba zmraziť bankové účty v európskych hlavných mestách a odňať im vízové povolenie", k čomu musí EÚ dospieť už v priebehu tohto týždňa.
Na doterajšom "čiernom zozname" v podobe zákazu udeľovania víz a zmrazenia aktív v EÚ sa nachádza 87 osôb a 20 ekonomických subjektov.
EÚ v sobotu na tento zoznam zaradila šéfa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandra Bortnikova, vedúceho zahraničnej rozviedky Michaila Fradkova a generálneho tajomníka Rady bezpečnosti a bývalého šéfa FSB Nikolaja Patruševa.
Očakáva sa, že EÚ dnes definitívne rozhodne o cielených sankciách, ktoré sú zamerané na obmedzenie ruského prístupu na finančné trhy, predaj zbraní, dovoz citlivých technológií v oblasti energetiky a tiež tovarov dvojakého (vojenského i civilného) využitia.