Čína chce v najbližších desiatich rokoch investovať v Latinskej Amerike asi 250 miliárd dolárov. Povedal to dnes čínsky prezident Si Ťin-pching. Vyslovil aj predpoklad, že vzájomný obchod medzi Čínou a Latinskou Amerikou sa za rovnakú dobu takmer zdvojnásobí a dosiahne 500 miliárd dolárov ročne. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa jedná o súčasť snáh Pekingu posilniť vplyv krajiny v regióne, kde dlhodobo dominujú Spojené štáty.
Predstavitelia 33 krajín Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov sa dnes zišli v Pekingu na dvojdňovom fóre. Spoločenstvo, ktoré zosnulý venezuelský prezident Hugo Chávez a ďalší ľavicoví vodcovia oblasti vytvorili ako alternatívu k regionálnym združeniam vedeným Spojenými štátmi, predstavuje osminu globálnej ekonomiky.
Pekingský analytik Teng Jü-wen uviedol, že Čína má záujem o nerastné zdroje aj trh v latinskoamerickej oblasti. "Čína chce s USA očividne súperiť o väčšiu sféru vplyvu v tomto regióne. Či táto stratégia vplyv Spojených štátov oslabí, je teraz ťažké posúdiť," povedal.
Čína a Latinská Amerika spolupracujú predovšetkým v oblasti energetiky, infraštruktúry, stavebníctva, poľnohospodárstva, priemyselnej výroby a technologických inovácií, vyhlásil čínsky prezident.
Čína, ktorá má druhú najväčšiu ekonomiku na svete, kupuje ropu od Venezuely, meď od Peru a Čile a napríklad sójové bôby od Argentíny a Brazílie. Čína v oblasti investovala už miliardy dolárov. Vzájomný obchod medzi Čínou a latinskoamerickým regiónom sa v dôsledku toho zvýšil z desiatich miliárd dolárov v roku 2000 na 257 miliárd v roku 2013.
Reuters tiež poukázal na to, že spolupráca Číny a krajín Latinskej Ameriky sa rozvíja napriek tomu, že v mnohých štátoch regiónu udržiava diplomatické vzťahy s Taiwanom, ktorý Peking považuje za svoju odštiepeneckú provinciu. Z 22 krajín sveta, ktoré uznávajú Taiwan, je 12 v oblasti Latinskej Ameriky a Karibiku.