Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na žiadosť všetkých 34 členských štátov odložila aktivity, ktoré súvisia so vstupom Ruska do jej radov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Rozhodnutie organizácie, ktorej členmi sú veľké svetové ekonomiky ako napríklad USA, Nemecko, Francúzsko, Japonsko či Mexiko, je ďalšou snahou o zvýšenie tlaku na Moskvu pred blížiacim sa referendom o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny.
OECD so sídlom v Paríži presnejšie nešpecifikovala, ktoré aktivity odloží. Ale podľa údajov na jej internetovej stránke prístupové rokovania s Moskvou začala v roku 2007.
Prístupový proces je komplikovaný a môže trvať dlho, keďže zahŕňa celú sériu previerok. Ich úlohou je odhaliť, či je daná krajina schopná splniť náročné štandardy OECD. Počas prístupových rokovaní musí uchádzač o členstvo ukázať, že jeho politika vyhovuje štandardom, prípadne ju musí zosúladiť so štandardmi OECD v celej škále oblastí, od daní, cez environmentálne otázky po štatistiky.
Prijatie danej krajiny do OECD sa vníma ako uznanie, že jej ekonomika a stupeň jej rozvoja dosiahli požadovanú úroveň.
OECD dnes zároveň oznámila, že jej členovia súhlasili s posilnením spolupráce s Ukrajinou, aby jej pomohli riešiť problémy, ktorým čelí.