Tibetský duchovný vodca dalajláma nedávno vyhlásil, že ekonomicky sa cíti ako marxista. Svoj postoj zdôvodnil práve presvedčením o „ľudskom prístupe“ tejto sociálnej teórie. „Kapitalizmus je dobrý, socializmus úžasný,“ vyhlásil v januári počas prejavu na Prezidentskej univerzite v Kalkate (dalajláma žije v indickom exile) počas vystúpenia na tému Ľudský prístup k svetovému mieru. Marxizmus obdivuje pre jeho údajný dôraz na zmenšovanie hospodárskych rozdielov:„V kapitalistických krajinách rastie priepasť medzi bohatými a chudobnými. V marxizme sa kladie dôraz na rovné rozdelenie, čo je dôležité.“
Dalajlámov postoj otvára vážne ekonomické otázky, ktoré boli témou aj nedávneho ekonomického fóra v Davose: je nerovnosť nespravodlivá? Limituje produktivitu spoločnosti, vrátane bohatstva jej slabších členov? A je nerovnosť vôbec politicky riešiteľná?
Šikovní utekajú
Dalajláma síce nestotožnil sociálnu teóriu s jej politickou praxou, tá sa však nedá poľahky obísť. Sovietsky zväz, Čína, severný Vietnam či Kuba zrejme nepatria medzi vysnívané destinácie, do ktorých by ste sa túžili presťahovať kvôli menším príjmovým rozdielom.
Práve Slovensko je však krajinou, z ktorej socialisti dnes musia mať radosť: patríme medzi najrovnostárskejšie krajiny na svete. Hoci 70 percent pracujúcich má nižší príjem ako priemerná mzda, príjmové rozdiely sú u nás nízke. V eurozóne vlastní polovicu ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.