StoryEditor

Favorit na nového šéfa Fedu to vzdal. Akcie rastú

16.09.2013, 10:00
Bol považovaný za hlavného uchádzača do čela Fedu. Svoju kandidatúru však stiahol.

Bývalý šéf ekonomických poradcov Bieleho domu Lawrence Summers, ktorý bol považovaný za hlavného kandidáta do čela americkej centrálnej banky, stiahol svoju kandidatúru. Zvyšuje sa tak pravdepodobnosť, že terajšia politika Fedu bude v najbližších niekoľkých rokoch pokračovať, čo rozpútava rally na akciových trhoch.

Americký prezident Barack Obama v krátkom vyhlásení uviedol, že akceptuje Summersove rozhodnutie. "Larry bol kľúčovým členom môjho tímu, keď sme čelili najhoršej hospodárskej kríze od čias Veľkej hospodárskej krízy (po roku 1929)," pripomenul Obama a ocenil Summersovu úlohu v úsilí o obnovenie hospodárskeho rastu.

Larry Summers vošiel do povedomia predovšetkým ako bývalý americký minister financií vo vláde Billa Clintona a bol tiež prezidentom Harvardskej univerzity. Summersova kandidatúra ale narážala na odpor niektorých členov Demokratickej strany, vrátane demokratických senátorov z bankového výboru. Summers vo svojom rezignačnom liste konštatoval, že tento odpor by neprospel záujmom Fedu, americkej vláde, ani oživeniu americkej ekonomiky.

Japonský denník Nikkei pritom v piatok s odvolaním sa na nemenované zdroje napísal, že prezident Barack Obama nominuje do čela Fedu Lawrenca Summersa, a to už po veľmi očakávanom menovom zasadaní centrálnej banky, ktoré je naplánované na utorok a stredu tohto týždňa. Hovorca Bieleho domu a ale toho istého dňa informáciu odmietol s tým, že prezident o novom prezidentovi Fedu ešte nerozhodol.

Summersove odstúpenie môže z ďalšej kandidátky, terajšej viceguvernérky Janet Yellenovej urobiť hlavnú uchádzačku na nástupcu súčasného šéfa Fedu Bena Bernankeho, ktorého funkčné obdobie vyprší koncom januára budúceho roka. Yellenová, ktorá sa stala členkou vedenia Fedu v roku 1994, by bola prvou ženou v čele americkej centrálnej banky. Očakáva sa, že Obama ohlási nomináciu šéfa Fedu ešte tento mesiac. Vymenovanie musí odsúhlasiť Senát.

Kým piatkové špekulácie o nominácii Summersa považovaného za jastraba medzi tvorcami menovej politiky (zatiaľ čo Yellenová je považovaná za hrdličku) pomohli doláru na posilnenie a udržanie pod hladinou 1,33 USD/EUR, dnes sa eurodolar dostáva až na 1,338 USD/EUR. Hlavné akciové trhy ale reagujú rastom okolo percenta.

Vývoj kurzu eura voči doláru

 

Redakcia Patria Online ďalej odporúča:

MMF varuje pred stavom rakúskych bánk

Bolo by bez eura skutočne lepšie?


Inflácia v Nemeck stagnovala

Trhy si Summersov krok odstúpiť zo zápolenia o nového šéfa Fedu vysvetlili ako signál k rizikovejším obchodom. Ázijské akcie zamierili mierne nahor a napríklad akcie v Hongkongu sa ocitli na najvyššej úrovni za posledných 17 týždňov. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 krátko po otvorení trhu poskočil o 0,8 percenta vyššie na najvyššiu úroveň od júna 2008. Rad investorov sa prikláňa k názoru, že budúci šéf Fedu bude éru lacných peňazí predlžovať viac, než by to robil Summers.

"Malo sa za to, že keby sa Summers dostal do Fedu, podpornú americkú politiku by pravdepodobne odstraňoval rýchlejšie," upozornil podľa agentúry Reuters analytik Sam Tuck zo spoločnosti ANZ v novozélandskom Aucklande." Rozsah neistoty sa zmenšil," povedal podľa WSJ bývalý ekonóm Fedu Stephen Oliner.

Ďalší dvaja prední kandidáti na post šéfa Fedu sú terajšia viceguvernérka Fedu Janet Yellenová a bývalý viceguvernér Donald Kohn. Obaja sú architektmi programov Fedu po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 a podporujú politiku, ktorú presadzuje súčasný guvernér banky Ben Bernanke. Obama by sa ale ešte mohol rozhodnúť pre takzvaného čierneho koňa, podotýka WSJ. Mohol by ním byť napríklad bývalý minister financií Timothy Geithner, hoci ten podľa zdrojov Reuters o funkcii stále nemá záujem.
 
( Zdroj : TASR , AP , Bloomberg , WSJ , Reuters )

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk

Spravodajstvo: www.patria.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. september 2023 03:51