Dvojdielny seriál o histórii ropných trhov poodhalí, ako sa dnešné trhy líšia od svojich predchodcov. Zároveň pomôže pochopiť, ako sa súčasné trhy môžu zmeniť.
Od plienok k prvej kríze
Ak neberieme do úvahy využívanie voľne vyvierajúcej ropy už od dávnych čias, všetko vypuklo v šesťdesiatych rokoch 19. storočia, keď objav ropných ložísk a lepšie metódy ťažby vyvolali v americkej Pensylvánii prvej ropný boom. Desiatky podnikateľov sa vtedy vrhli na ťažbu čierneho zlata, ktorej pomohlo vŕtanie vnútri kovových rúr, vynájdené železničným inžinierom Edwinom Drakom v roku 1859. Len technológia by však nestačila, k boomu boli potrebné aj odbytiská.
To obrazne otvoril newyorský právnik George Bissell, ktorému napadlo, že petrolej („olej zo skaly“) by mohol nahradiť veľrybí tuk, ktorým dovtedy Američania svietili. Po prvom ropnom boome a prvom ropnom zbohatlíkovi Bissellovi prišiel aj prvý ropný krach. Aby ťažiari splatili pôžičky na prieskumné práce a ťažobné zariadenia, museli ropu ťažiť čo najrýchlejšie a v čo najväčšom objeme. Výsledkom bola nadprodukcia, prepad cien a rad bankrotov.
Prvýkrát sa tak manifestovala jedna zo zákonitostí ropného priemyslu: namiesto toho, aby nadprodukcia viedla k rýchlemu uzavretiu ropných vrtov, čím by sa stabilizovala cena, môže, naopak, roztočiť cenovú špirálu smerom dolu, pretože sa ťažiari snažia cenový prepad kompenzovať ešte vyššou produkciou. Stačí im totiž, aby ceny pokryli ťažobné náklady, no tie predstavujú len zlomok tých celkových, ktoré zahŕňajú náklady na nájdenie a otvorenie náleziska a vybudovanie potrebnej infraštruktúry....
Zostáva vám 85% na dočítanie.