StoryEditor

Microsoft kúpil herný fenomén Minecraft. Za dve a pol miliardy

15.09.2014, 18:47
Autor:
iDnes.cziDnes.cz

Microsoft kúpil švédske štúdio Mojang, ktoré sa preslávilo hrou Minecraft. Cena je pritom vyššia, než sa pôvodne odhadovalo. Microsoft prevezme Mojang za 2,5 miliardy dolárov.

Potvrdili sa tak špekulácie z minulého týždňa, kedy denník Wall Street Journal informoval, že rokovania sú blízko dohode.

"Minecraft je jedna z najpopulárnejších značiek všetkých čias," povedal Phil Spencer, šéf hernej divízie Xbox. "Budeme sa o Minecraft a jeho komunitu starať tak, ako sú dnes ľudia zvyknutí," sľubuje.

Dôvody predaja vysvetľuje na oficiálnych stránkach hry Owen Hill, v Mojang zastáva pozíciu Chief word officer. Podľa Hilla sa z jednoduchej hry stal projekt monumentálnych rozmerov. Tvorca hry a majoritný vlastník akcií Markus Persson však nechcel niesť zodpovednosť za spoločnosť takého významu. "Jedinou možnosťou tak bolo Mojang predať," vysvetľuje Hill.

Hill ďalej upozorňuje, že Mojang s Microsoftom bližšie spolupracuje už od roku 2012 a nevidí dôvod, prečo by mal Microsoft prestať hru podporovať na ostatných platformách. Ďalej však hovorí, že nepozná presné plány Microsoftu.

Phil Spencer však v oficiálnom vyjadrení Microsoftu ubezpečuje, že hru budú podporovať na všetkých platformách. Čo sa budúcnosti týka, Microsoft by rád zužitkoval svoje investície do technológie cloudu. Spomína bohatšie a rýchlejšie prostredia herného sveta a mocnejšie vývojárske nástroje.

Zakladateľ štúdia Markus Persson na svojom blogu reagoval, že po finalizácii dohody opustí Mojang. Venovať sa bude menším projektom a experimentom. Mojang ďalej opustia ďalší dvaja spoluzakladatelia Carl Manneh a Jakob Porser.

"Nie som podnikateľ. Nie som CEO. Som nerdy-programátor, ktorý rád vyjadruje svoje názory na Twitteri, "napísal Persson. Svoj príspevok ukončil vyhlásením, že to nie je o peniazoch, ale o zachovaní duševného zdravia.

Minecraft vznikol ako nezávislá počítačová hra, na PC vyšiel v neopracovanej verzii v roku 2009. Dnes je dostupný na väčšine platforiem. Opísať ho možno ako stavebnicu v otvorenom svete.

21. máj 2022 07:50