Rusi v marci opúšťali rubeľ najrýchlejšie za viac ako štyri roky. Ukázali to podľa dnešnej správy agentúry Reuters nedávne dáta ruskej centrálnej banky. Celkový dopyt po zahraničných menách, najmä dolároch a eurách, v marci dosiahol 14,9 miliardy dolárov. Bolo to najviac od januára 2009, kedy sa na nej podpísala globálna finančná kríza. Ruskú menu v súčasnosti ovplyvňuje napätie medzi Ruskom a Západom kvôli kríze na Ukrajine.
V marci bol dopyt po zahraničných menách 1,5 krát vyšší ako v februári. Prezident Vladimir Putin na začiatku marca povedal, že Rusko má právo vtrhnúť na Ukrajinu, aby chránilo tamojšie ruskojazyčné obyvateľstvo. Rusko potom anektovalo ukrajinský Krym, práve s poukazom na nutnosť chrániť tamojšie väčšinovej ruskojazyčné obyvateľstvo.
Ruská centrálna banka konštatovala, že rubeľ v marci naďalej oslaboval k hlavným zahraničným menám a že dopyt po zahraničných menách sa v čase neistoty ohľadom ďalšieho možné poklesu "dramaticky zvýšil". Rusi si tiež rekordným tempom vyberali zahraničnú hotovosť z bánk. Z dolárových účtov si vybrali celkovo 6,9 miliardy dolárov.
Rubeľ za prvé tri mesiace roka podľa údajov Reuters stratil k doláru skoro deväť percent svojej hodnoty a voči euru o niečo viac ako osem percent. Pokles bol z veľkej časti zaznamenaný práve v marci. Ruská mena odvtedy straty čiastočne zmazala. Obrat Rusov k cudzím menám je ale podľa Reuters ranou pre tamojšiu centrálnu banku, ktorá sa pozvoľna snažila zriadiť rubeľ ako dôveryhodnú menu. Dolár k rubľu vo štvrtok pred sviatkom v Rusku uzavrel na úrovni 35,04 RUB.