Európskym trhom sa v minulom týždni darilo o niečo lepšie než americkým. Americký index S&P 500 si odpísal 0,1 percenta, kým Nasdaq pridal pol percenta a posilnil sa už tretí týždeň za sebou. Nemecký DAX zavrel týždeň bez zmeny, francúzsky CAC 40 sa spevnil o 0,96 percenta a zavrel na päťročnom maxime a britský FTSE 100 prekvapil rastom o 2,6 percenta na historické maximum. Britské akcie nezastavil ani januárový 1,5-percentný medzimesačný prepad maloobchodných tržieb, keďže investori tento pokles zdôvodňovali strmým decembrovým rastom.
Tí investori, ktorí sa obávali výpredajov v dôsledku eskalácie násilia na Ukrajine, sa mýlili, keďže trhy dokázali tieto nepokoje brať len ako prechodné a izolované. Počas najnásilnejšieho dňa vo štvrtok bol však badateľný predajný tlak na ukrajinských dlhopisoch a stredoeurópskych menách. Na zhoršujúcu sa situáciu negatívne reagovali napríklad akcie rakúskej bankovej skupiny Raiffeisen, ktorá tam vlastní sieť pobočiek. Investori však svoju pozornosť sústredili skôr na výsledkovú sezónu, pomaly sa blížiacu ku koncu, a na makrodáta. V USA zostali v pondelok trhy zatvorené pre sviatok a z makrodát sme sa v týždni dočkali hlavne čísel z realitného trhu, kde sme videli ďalšiu sadu slabých čísel za január. Začatá výstavba v USA sa v januári prepadla najviac za takmer tri roky a predaje domov sa prepadli najnižšie od júla 2012. Investori však naďalej slabé čísla z americkej ekonomiky pripisujú len extrémne studenému počasiu a ekonomika by sa mala rýchlo zotaviť počas jarných mesiacov.
Len ako prechodné zhoršenie komentovala makrodáta i americká centrálna banka, ktorá v stredu oznámila zápisky zo svojho posledného zasadnutia, kde väčšina členov vyjadrila podporu plánu na postupné znižovanie programu nákupu aktív.
V korporátnej oblasti investorov zaujali napríklad Danone, AirFrance – KLM, Facebook, Peugeot či BHP Billiton. Potravinársky gigant Danone zaknihoval v minulom kvartáli prvý medziročný pokles zisku za viac než 10 rokov. Zisk na akciu klesol o 7,6 percenta na 2,78 eura a zaostal tak za očakávaním.
Francúzske aerolinky Air France – KLM zbierajú ovocie zo svojho úsporného programu, keďže ich zisk vlani stúpol o 34 percent na 1,86 miliardy eur a tento rok by mohol dosiahnuť až 2,5 miliardy. Stratová francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën sa dohodla na kapitálovej injekcii v objeme 3 miliardy eur. Asi polovicou prispeje francúzska vláda a čínska automobilka Dongfeng Motor, zvyšok bude na súčasných investoroch. Zaujímavé akvizičné správy prišli zo zámoria, kde Facebook oznámil nákup prevádzkovateľa mobilnej komunikácie WhatsApp za 16 miliárd dolárov. V USA je to tak už štvrtá akvizícia v objeme minimálne 16 miliárd v tomto roku.
Na menovom trhu sme boli svedkami skôr pokojného vývoja, keďže menový pár euro/dolár sa mierne posilnil oproti doláru na 1,375, čím si technicky otvoril cestu k tohtoročným maximám okolo 1,387.