Výrobné ceny v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) sa v decembri 2013 v porovnaní s novembrom zvýšili, a to viac, ako analytici predpovedali. Dôvodom bolo zdraženie energií. Informovali o tom európsky štatistický úrad Eurostat a agentúra Reuters.
Podľa najnovších štatistík sa index výrobných cien (Industrial producer price index - IPPI) v krajinách, ktoré platia eurom, aj v celej 28-člennej EÚ zvýšil v decembri medzimesačne zhodne o 0,2 %. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom odhadovali, že stúpne o 0,1 %.
Ale v medziročnom porovnaní sa ceny výrobkov na výstupe z tovární znížili, a to v eurozóne o 0,8 % a v EÚ o 0,6 %.
Za celý minulý rok 2013 priemerné výrobné ceny v oboch blokoch klesli zhodne o 0,2 %.
Ekonómovia pozorne sledujú IPPI, ktorý im signalizuje, ako sa bude vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch inflácia, keďže pohyb výrobných cien sa neskôr odrazí v spotrebiteľských cenách. V januári 2014 napríklad medziročná miera inflácie prekvapujúco klesla na 0,7 % z 0,8 % v decembri 2013, zatiaľ čo analytici očakávali, že sa aspoň mierne zvýši.
Hlavným dôvodom medzimesačného nárastu výrobných cien, prvého po troch mesiacoch poklesu, bolo zdraženie energií. Presnejšie, v eurozóne sa ceny v energetike v decembri oproti novembru zvýšili o 0,5 % a v EÚ o 0,7 %, zatiaľ čo výrobné ceny v priemysle bez energetického sektora a stavebníctva v oboch blokoch stagnovali.
Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje za december, sa ceny hotových produktov v decembri oproti novembru najprudšie zvýšili v Španielsku (1,1 %) a v Česku a Švédsku (zhodne o 0,8 %). A naopak, najviac klesli výrobné ceny v Estónsku (-1,7 %), Lotyšsku (-0,9 %) a Litve(-0,6 %).
V medziročnom porovnaní sa výrobné ceny v priemysle bez energetického sektora a stavebníctva v decembri znížili v eurozóne o 0,3 % a v EÚ o 0,1 %. V samotnej energetike pritom ceny klesli o 2 % v krajinách, ktoré platia eurom, a o 1,5 % v celej únii. Najvýraznejšie sa pritom znížili výrobné ceny na Cypre (-5,2 %), v Belgicku (-3,6 %), Bulharsku (-2,8 %), Chorvátsku a Holandsku (zhodne o -2,6 %) a najviac vzrástli v Estónsku (7,2 %), Česku (1,8 %), Írsku (1,4 %) a Rumunsku (1 %).
Na Slovensku sa ceny hotových výrobkov v decembri medzimesačne znížili o 0,1 % a medziročne klesli o 1,7 %.