Americkým bankám sa darí, naopak, na európske finančné inštitúty má naďalej negatívny vplyv slabá ekonomika. V najbližšom čase sa na tom zrejme nič nezmení, uviedla poradenská spoločnosť EY. Informovala o tom agentúra DPA.
Pred päť a pol rokom skrachovala americká banka Lehman Brothers, čo spustilo globálnu finančnú a hospodársku krízu. Dnes sa podľa poradenskej firmy EY bankám v USA darí podstatne lepšie ako európskym.
Americké finančné domy vlani zaznamenali výrazne vyššie zisky ako ich európska konkurencia. Dôvodom je slabá ekonomika v Európe, ktorá má negatívny vplyv na hospodárske výsledky bánk v regióne, uviedol bankový expert EY Dirk Müller-Tronnier. Dodal, že ešte stále sa na výsledkoch finančných inštitútoch v Európe prejavujú aj odpisy v súvislosti s dlhovou krízou.
Naopak, banky v USA "rýchlejšie a dôslednejšie" prekonali dôsledky finančnej krízy. Tiež profitujú z toho, že ekonomika USA je v porovnaní s Európou výrazne silnejšia, a z oživenia amerického realitného trhu.
Celkový čistý zisk 10 najväčších amerických bánk dosiahol vlani v prepočte 157 miliárd eur, čo je takmer osemnásobok v porovnaní s 20 miliardami eur, ktoré v roku 2013 zarobili najväčšie európske banky. V roku 2007 pred začiatkom finančnej krízy boli zisky bánk v USA a v Európe približne rovnaké.
Banky v USA sa už prakticky kompletne zbavili starých záťaží, a preto sú akcieschopnejšie, uviedol Müller-Tronnier. Zisk európskych finančných domov však vlani rástol rýchlejšie. Americké banky v roku 2013 zvýšili čistý zisk o 116 %, zatiaľ čo európske banky o 150 %. Müller-Tonnier očakáva, že európske banky budú aj tento rok opatrnejšie z dôvodu záťažových testov Európskej centrálnej banky (ECB). ECB v súčasnosti skúma bilancie najväčších bánk v eurozóne a v lete bude nasledovať záťažový test.