StoryEditor

Roubini varuje: Nastáva ďalšia búrka na trhoch

05.07.2013, 00:03
Trhy aj ekonomiky budú podľa slávneho ekonóma veľmi nepokojné.

Nouriel Roubini upozorňuje na to, že až do nedávnych turbulencií finančných trhov prebiehala pri mnohých rizikových aktívach rally bez toho, aby bola sprevádzaná lepším rastovým výhľadom globálnej ekonomiky.

Japonsko sa muselo uchýliť k "Abenómii", aby sa vyhlo ďalšej recesii, obavy z nej boli od leta predmetom debát aj vo Veľkej Británii. Väčšina krajín eurozóny sa v hlbokej recesii nachádza a v USA sa rast pohybuje len okolo 1,5%.

K tomuto zoznamu ekonóm pridáva zhoršujúcu sa situáciu v rozvíjajúcich sa ekonomikách, ktoré boli doteraz považované za svetlejšiu stranu globálnej ekonomiky. Týka sa to spomalenia v Číne a Indii; Rusko, Brazília a Južná Afrika už teraz dosahujú rast na úrovni 3%.

Tri faktory

Roubini vysvetľuje "priepasť medzi Wall Street a Main Street", teda nesúlad medzi cenami aktív a ekonomickým vývojom, tromi faktormi. V prvom rade sa znížila pravdepodobnosť extrémne negatívnych scenárov, ako je rozpad eurozóny, tvrdé pristátie v Číne či vojna medzi Izraelom a Iránom.

Trhy tiež dúfali, že sa v druhej polovici tohto roka a v roku 2014 rast zvýši. Malo sa to týkať najmä USA a Japonska a hlavným ťahúňom rastu mal byť koniec procesu oddlženia. Posledným faktorom je ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania vyvolávajúce "obrovskú vlnu likvidity a prechodný rast cien aktív po celom svete". Ak sa následne nedostaví silnejší ekonomický rast, hrozí tu riziko opätovného poklesu cien aktív. K tomu sa pridáva riziko spojené s utiahnutím politiky centrálnych bánk a najmä Fedu.

To, čo si želali

Roubini dáva pokles cien komodít do súvislosti s horším rastom Číny a ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík. "Ďalšiu ranu" potom dal všetkým trhom Fed a jeho náznaky rýchlejšieho "exitu z QE". Ekonóm poukazuje aj na to, že krajiny ako Brazília sa sťažovali na prílev "horúcich peňazí", teraz dostali to, čo si želali. Oznámenie Fedu totiž vyvolalo prudký odlev kapitálu, ktorý pôsobí rozvíjajúcim sa krajinám problémy.

Redakcia Patria.cz ďalej odporúča:

Ako správne odmeňovať vedenie firiem

Prečo v Brazílii horia autá?

Dinosaurus to neprežil, veľké banky musia?

To, či sa zo súčasnej korekcie stane medvedí trh, závisí od nasledujúcich faktorov: Je kľúčové, či Fed ukončí QE skôr. Ekonóm tvrdí, že nižší rast a inflácia by mali tlmiť tempo exitu. Ďalším faktorom je miera uvoľnenia politiky v ostatných vyspelých krajinách. A nakoniec je tu reakcia rozvíjajúcich sa ekonomík na súčasné turbulencie. "Zvýšia sadzby, aby zabránili inflačnému oslabovaniu kurzu? Alebo sadzby znížia, aby podporili rast HDP, čím však tiež zvýšia riziko inflácie a náhly obrat v toku kapitálu?, "pýta sa Roubini.

Významná bude takisto rýchlosť, s akou sa ekonomika eurozóny odrazí od dna. "V poslednej dobe sú viditeľné známky stabilizácie, chronické problémy však zostávajú nevyriešené," píše Roubini. A dodáva, že svoju úlohu zohráva aj vývoj na Blízkom východe. "Nastáva nové obdobie neistoty a volatility. Je pravdepodobné, že trhy aj ekonomiky budú nepokojné. Pred nami môže byť tiež obdobie zbavovania sa rizikových aktív, "uzatvára ekonóm.

(Zdroj: EconoMonitor, Project Syndicate)

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 14:19