Grécko začína s tvorbou návrhu dohody s veriteľmi. V stredu to uviedol grécky vládny predstaviteľ. Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis to však odmietol. V stredu sa v Bruseli začalo nové kolo rokovaní Grécka s veriteľmi. Grécky vládny predstaviteľ povedal, že rokujúce strany počas týchto rozhovorov zostavia návrh dohody na technickej úrovni, ktorá neobsahuje škrty v mzdách a dôchodkoch a počíta s nižším prebytkom primárneho rozpočtu.
Európski predstavitelia popreli vyhlásenie gréckej vlády, že spolu s veriteľmi začína pracovať na návrhu dohody na technickej úrovni, ktorá krajine otvorí cestu k finančnej pomoci. Zástupcovia veriteľov značili výrok Atén len za "zbožné želanie". informovala o tom agentúra Reuters.
Dombrovskis vyhlásil, že rokujúce strany ešte majú pred sebou určitú cestu, kým vypracujú dohodu. "Pracujeme veľmi intenzívne na dosiahnutí dohody na úrovni pracovných skupín. Ešte tam nie sme,“ povedal. Iný predstaviteľ eurozóny správy o dohode označil za "nonsens“, ďalší vyhlásil, že "si želá, aby to bola pravda“.
Tajomník gréckeho ministerstva zahraničných vecí Euclid Tsakalotos pre Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že Grécko s veriteľmi hovorí nielen o podmienkach dokončenia súčasného programu pomoci, ale aj o podmienkach dodatočnej pomoci. "Skoro samé od seba sa skombinovali dva procesy rokovania,“ povedal Tsakalotos s tým, že konečné rozhodnutie o ďalšej pomoci a o ekonomickej budúcnosti krajiny bude do dvoch týždňov.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble je prekvapený optimizmom gréckych vládnych predstaviteľov. Vyhlásil to v stredu pre nemeckú televíznu stanicu ARD. V rokovaniach Grécka s veriteľmi podľa neho veľký pokrok nenastal.
"Počúvame všetky tie pozitívne správy prichádzajúce z Grécka, to je pekné. V podstate sa však rokovania troch inštitúcií s gréckou vládou nedostali ďaleko,“ povedal Schäuble. "Preto som prekvapený tým, čo sa v Aténach celý čas hovorí, menovite tým, že sme blízko k dohode,“ povedal Schäuble.
Rokovania Grécka a jeho veriteľov z Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) už štyri mesiace viaznu. Dôvodom sú úsporné opatrenia a reformy, ktoré veritelia požadujú od Atén výmenou za financie. Ich cieľom je skonsolidovať grécky dlh a postaviť ekonomiku na nohy. Grécko však stále zaostáva pri zavádzaní reforiem, aj keď mu dochádzajú peniaze. Ak sa s veriteľmi urýchlene nedohodne, hrozí mu štátny bankrot.