V pravidelnej jesennej makroekonomickej predpovedi to dnes uviedla Európska komisia. Odhad je tak v oboch základných číslach o desatinu percenta optimistickejší ako predošlá prognóza z mája. Ďalej pretrváva veľmi nízka miera inflácie, pre celú EÚ má byť tento rok nulová a v krajinách platiacich eurom iba 0,1 percenta.
Podľa eurokomisára pre hospodárske otázky a dane Pierra Moscoviciho sú ale veľké rozdiely medzi jednotlivými krajinami a pretrvávajú problémy s nedostatočnými investíciami alebo trvalo vysokou mierou zadlženosti.
V najbližších rokoch sa má rast mierne zrýchľovať a v EÚ sa v roku 2016 dostať na dve percentá, v eurozóne potom na 1,8 percenta. O rok neskôr by mal hrubý domáci produkt celej 28-ky rásť o 2,1 percenta, v krajinách platiacich eurom o 1,9 percenta.
V rokoch 2016 a 2017 však ďalej zostane inflácia pod hodnotou dvoch percent. V prvom z týchto rokov komisia predpokladá pre celú úniu rast cien o 1,1 percenta a v eurozóne o percento. Inflácia v roku 2017 potom bude podľa prognózy v celej únii aj v eurozóne zhodne na hodnote 1,6 percenta.
Prognóza ponúka prvé zhodnotenie hospodárskeho vplyvu príchodu veľkého počtu utečencov do EÚ. Uvádza, že vyššie verejné výdavky krátkodobo znamenajú rast hrubého domáceho produktu, dlhodobo je pozitívny dopad očakávaný predovšetkým vo vyššej ponuke pracovnej sily. Predpokladom je ale správna politika, ktorá zmeny na pracovnom trhu skutočne umožní. "Pre EÚ ako celok bude vplyv malý, ale môže byť silnejší v niektorých členských štátoch," uviedla komisia.
Európska únia odhaduje, že do konca budúceho roka by na jej územie mohli prísť ďalšie tri milióny migrantov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dnes zverejnenú jesennú ekonomickú prognózu Európskej komisie (EK).
Dvadsaťosemčlenný blok na základe aktuálnych počtov prichádzajúcich migrantov a "technického zhodnotenia" očakávaného prílivu predpokladá, že utečenecká vlna nepoľaví pred rokom 2017. Dovtedy by mohli jej hranice prekročiť "ďalšie tri milióny osôb".
EK vychádza z údajov pohraničnej agentúry Frontex na tento rok, podľa ktorých prišlo od januára do konca septembra do EÚ viac ako 710.000 migrantov, pričom za vlaňajšok ich bolo len 282.000.
Podpredseda komisie pre euro Valdis Dombrovskis upozorňuje, že mierny hospodársky rast v zásade podporujú dočasné faktory ako sú nízke ceny ropy, slabšie euro a menová politika Európskej centrálnej banky. "Eurozóna ukázala odolnosť voči vonkajšiemu vývoju, ako bolo spomalenie svetového obchodu, a to je povzbudzujúce," povedal.