Grécky parlament tretíkrát odmietol dosadiť na post prezidenta krajiny Stavrosa Dimasa. Jeho zlyhanie si automaticky vyžiada predčasné voľby už na sklonku januára. HN vám prinášajú dosahy takéhoto vývoja.
Politický chaos
Predvolebné prieskumy hovoria jasnou rečou. Favoritom číslo jeden je krajne ľavicová Syriza. S 30 percentami poráža terajšiu vládnu stranu Nová demokracia, a to až o desať percent. Prípadná výhra strany, ktorá ešte pred dvoma rokmi presadzovala odchod Grécka z eurozóny, však nie je jediný problém. „Zdá sa, že ani Nová demokracia a ani Syriza nebudú schopné zostaviť vládu. Takže po pár týždňoch či mesiacoch zrejme budú musieť prísť ďalšie voľby,“ upozornila expertka z IHS Blanka Koleníková.
Ekonomický prepad
A s politickým marazmom súvisia tiež ekonomické problémy. Realitou bude podľa expertov zastavenie investícií a otázne bude aj „vyhrabanie“ sa z recesie. Plán gréckeho premiéra Antonisa Samarasa, že krajina dosiahne 2,9-percentný rast ekonomiky, sa podľa Kolaníkovej vzďaľuje. Problémy majú aj grécke akciové trhy. Len včera, po neúspešnej voľbe prezidenta, sa prepadli o viac ako 12 percent. Utrpeli pritom hlavne banky.
Riziko pre eurozónu
Nervozita v posledných dňoch sa mierne ukázala aj na dlhopisoch ostatných problémových krajín ako Taliansko či Španielsko. Výnosy na ich dlhopisoch mierne rástli. V praxi to znamená, že krajiny budú musieť platiť viac za svoj dlh a zostane im menej na naštartovanie ekonomiky. Lídri však odmietajú, že sa táto nervozita bude stupňovať. „Mám pocit, že môžem úplne vylúčiť možnosť kontaminácie medzi Gréckom a Talianskom. Sú to jednoznačne odlišné krajiny,“ skonštatoval taliansky premiér Matteo Renzi.