Riadiaci výbor IMFC Medzinárodného menového fondu (MMF) v komuniké z výročného rokovania organizácie v peruánskej Lime (9. a 10.10.) upozornil na riziko, ktoré sa objavuje v súvislosti so znížením tempa globálnej konjunktúry. Informovala o tom agentúra DPA. Jej oslabovanie už vedie k rastu neistoty na finančných trhoch.
MMF odhaduje, že svetová ekonomika v tomto roku zaznamená medziročný rast 3,1 percenta, v nasledujúcom roku by mal byť jej prírastok solídnych 3,6-percentný, čo by malo finančné trhy, ak nedôjde k rastu iných ťažkostí, konsolidovať.
Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann povedal, že vyhliadky svetovej ekonomiky nie sú také tmavé, ako sa čiastočne vykresľujú. Varoval však pred rizikami veľmi uvoľnenej finančnej politiky.
Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi sa neobáva dôsledkov záplavy lacných peňazí v obehu. Vyjadril pripravenosť podporiť vzostup ekonomiky eurozóny uvoľnením ďalších nízko úročených financií.
Šéf združenia nemeckých sporiteľní Georg Fahrenschon presadzoval v Lime skončenie obdobia nízkych úrokov. "Centrálne banky v USA a EÚ nesmú premeškať vhodný okamih na zmenu úrokovej politiky," zdôraznil.
Z rokovania členských krajín Svetovej banky (SB) v Lime prišiel jasný signál, že táto globálna finančná organizácia bude dávať na ochranu životného prostredia planéty takmer 25,7 miliardy eur ročne. Jej šéf Jim Yong Kim informoval, že do roku 2020 bude 28 % projektov, ktoré bude spolufinancovať, zameraných na ochranu životného prostredia. Podporí ich predovšetkým v rozvojových krajinách. Vybudujú sa protipovodňové zábrany, dôraz bude klásť na budovanie solárnych elektrární a veterných parkov. Ekologické zdroje energie by v nich mali prispieť k znižovaniu klasických fosílnych palív.