Slovenská ekonomika si prešla dlhú cestu, aby sa vrátila späť na rastovú koľaj. Konštatoval to počas návštevy Slovenska hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen.
"Ak bolo Slovensko v nejakých veľkých problémoch v rokoch 2007 - 2008, tak teraz celkom určite vedie, čo sa týka štrukturálnych reforiem. Myslím si, že aj vláda aj slovenské firmy sú veľmi pružné," domnieva sa Jakobsen.
Podľa neho domáca ekonomika v porovnaní s inými krajinami vyniká v tom, že hospodársky rast je ťahaný najmä domácim dopytom. "Spotreba domácností je veľmi vysoká v porovnaní s ostatnými krajinami, čiže je tu tendencia, že ľudia peniaze míňajú. Je to indikátor toho, že veria v budúcnosť krajiny," tvrdí Jakobsen s tým, že Slovensko sa tak odlišuje od krajín, akými sú Maďarsko alebo Slovinsko, kde je spotreba stále na relatívne nízkej úrovni.
Zároveň však upozornil, že vplyv na hospodársky rast majú najmä externé faktory. "Politici na Slovensku chcú byť určite vnímaní ako tí, ktorí vytvorili pozoruhodné hospodárske oživenie. Som ale presvedčený, že 75 percent úspechu Slovenska pochádza z externých zdrojov. Pokračovanie tohto úspechu bude do veľkej miery záležať aj od toho, čo sa bude diať v zahraničí," tvrdí Jakobsen.
Okrem toho zdôraznil, že Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) robí raz ročne prieskum jednotlivých krajín a zároveň predstavuje aj určité odporúčania a reformy, ktoré by mali štáty urobiť. "V tomto prípade sa Slovensko umiestnilo veľmi vysoko pred mnohými ďalšími krajinami. Myslím si, že toto je zvyšných 25 %, prečo sa tak Slovensku darí,“ dodal Jakobsen.