Slabá ekonomická aktivita ale aj Amerika, ktorá sa stala najväčším svetovým producentom ropy. Aj toto patrí medzi hlavné dôvody, prečo cena „čierneho zlata“ prepadla za rok o viac ako polovicu.
Kým ešte v lete sa predával barel ropy za 115 dolárov , teraz sa pohybuje na úrovniach pod 60 dolárov. Pozrite sa bližšie na jednotlivé faktory, ktoré vplývali na padajúce ceny ropy.
1. Ekonomika
Globálny dopyt mierne rastie, ale tempo rastu je nižšie kvôli slabšej ekonomickej aktivite, rastu efektívnosti zdrojov, ktoré ropu spotrebúvajú a v neposlednom rade odklonu od ropy smerom k ostatným energetickým surovinám ako je napríklad zemný plyn.
2. Žiadna reakcia na geopolitické konflikty
Zatiaľ čo ešte doteraz zohrávali konflikty na cenu ropy výrazný vplyv, dnes sa trhy stávajú voči geopolitickým konfliktom averzné. Ani nestabilita v Iraku a v Líbyi, dvoch veľkých producentov ropy, nemali na trhy žiaden vplyv.
3. USA na vrchole
Vďaka novým technológiám a revolúcii v energetike sa stala Amerika najväčším svetovým producentom ropy. Tým pádom dováža menej, než v minulosti a na komoditnom trhu vzniká tak kopec nevyužitej suroviny.
4. Kroky OPEC
Členovia organizácie krajín vyvážajúcich krajín na čele so Saudskou Arábiou odmietli obmedziť produkciu ropy. Tá bola potrebná pre stabilizáciu jej ceny. To by pomohlo takým výrobcom ako je Rusko či Irán. Vzhľadom na to, že Saudská Arábia má zásoby ropy v hodnote až 900 miliárd dolárov, turbulenciu ohľadne prepadov cien ropy tak môže prežiť bez väčších rán. V súvislosti s nevôľou obmedziť produkciu ropy sa tiež spája boj o trhový podiel v neprospech amerických ťažiarov, ktorí disponujú vyššími nákladmi na vyťažený barel.