Akcie komoditného giganta Glencore začali včerajší obchodný deň prepadom až o 17,4 percenta. Jednalo sa tak o rekordnú vnútrodenné stratu. Na historické minimum 80,26 pencí akcie komoditnej spoločnosti v Londýne spadli potom, čo Investec varoval, že ak nízke ceny komodít pretrvajú, predstavuje spoločnosť pre akcionárov malú hodnotu. Pokles akcií nakoniec ešte naďalej prehĺbil až na 31 percent.
Cena akcií prevádzkovateľa ťažby sa tak nachádza zďaleka najnižšie od 10-miliardovej primárnej emisie z roku 2011 a za posledný mesiac Glencore vymazal už 14 miliárd dolárov hodnoty, čo len posilňuje obavy investorov, že dostatočne rýchlo neznižuje dlhovú záťaž. Len od začiatku tohto roka akcie ťažobnej spoločnosti odpísali viac než neuveriteľných 76 percent a Glencore má tak z celého akciového indexu FTSE 100 zďaleka najhoršiu výkonnosť.
Oči pre plač
Spoločnosť bola už nútená ako súčasť 10-miliardového programu na zníženie dlhu predať nové akcie a upustiť od výplaty dividendy potom, čo ekonomické spomalenie Číny poškodilo dopyt po komoditách a poslalo ich ceny nadol. Už minulý týždeň označila investičná banka Goldman Sachs tieto kroky Glencore za neprimerané.
Teraz má obavy o hodnotu ťažiarov v prípade, že sa situácia na komoditách nezlepší a Investec, ktorý sa dokonca domnieva, že ak ceny hlavných komodít zostanú na súčasnej úrovni, takmer celá hodnota akcií Glencore by pri absencii zásadnej reštrukturalizácie vymizla a investorom by tak mohli zostať len oči pre plač.
Glencore najal banky Citigroup a Credit Suisse za účelom sprostredkovania predaja menšinového podielu v poľnohospodárskom podnikaní. Práve tento predaj je súčasťou opatrení na zmenšenie dlhu, ktorá Glencore zverejnila skôr v tomto mesiaci a ktorých cieľom je zníženie dlhu o 20 až 30 miliárd dolárov.
Strašiak menom Čína
Čínska ekonomika síce stále rastie, avšak najpomalšie za posledné štvrťstoročie. Vzhľadom na to, že Čína je najväčším konzumentom alebo aspoň jedným z hlavných spotrebiteľov veľkej časti komodít, vyústili známky spomalenia rastu čínskej ekonomiky v odliv investorov z komoditného sektora z dôvodu obáv o prepad na dopytovej strane. Bloomberg Commodity Index sa minulý mesiac prepadol na najnižšiu úroveň za posledných šestnásť rokov. Z Číny navyše aj včera prišli nie príliš pozitívne správy o augustovom prepade ziskov čínskych priemyselných firiem, ktorý bol zďaleka najväčšie za posledné najmenej 4 roky.
Článok bol zverejnený na webe patria.cz