Virtuálna mena Bitcoin to naozaj nemá ľahké. Svetové inštitúcie vo veľkom varujú pred jeho používaním. Po Banque de France, Čínskej ľudovej banke, USA a centrálnej banke v Thajsku varuje pred virtuálnou menou aj Európsky bankový úrad (EBA).
Používateľov Bitcoinu nedávno varoval pred rizikami spojenými s používaním neregulovaných virtuálnych mieni ako Bitcoin.
EBA ľudí používajúcich virtuálne meny varuje, že sa nemôžu spoliehať na žiadnu ochranu ani odškodné v prípade útoku hackerov alebo neúspešného transferu peňazí. Pre tieto meny zatiaľ totiž neexistuje podobný systém poistenia, aký v Európskej únii platí pre bežné bankové vklady.
"V únii neexistuje žiadny špecifický regulačný systém, ktorý by chránil spotrebiteľov pred finančnými stratami v prípade zlyhania či ukončenia aktivít platforiem, ktoré s virtuálnymi menami obchodujú," uviedol podľa agentúry Reuters úrad. "Boli hlásené prípady strát vysokých čiastok vo virtuálnej mene, pri ktorých sú mizivé vyhliadky, ako peniaze dostať späť," dodal.
Pred rizikami spojenými s používaním Bitcoin už minulý týždeň varovala čínska centrálna banka. Ale nezostala iba pri varovaniach. Jej zásah proti Bitcoinu zašiel až tak ďaleko, že najväčší internetový vyhľadávač v Číne, Baidu, prezývaný aj čínsky Google prestal iba po mesiaci akceptovať túto virtuálnu menu.
Vývoj Bitcoinu
Čínska ľudová banka dokonca priamo zakázala komerčným bankám transakcie v digitálnej mene Bitcoin, pretože ohrozuje čínsku menu aj stabilitu finančného systému v krajine. Napriek prudkým výkyvom kurzu virtuálna mena naberá na popularite a začína ju akceptovať stále viac firiem a inštitúcií. Minulý mesiac najväčšia súkromná vysoká škola na Cypre Nikózijská univerzita uviedla, že začne prijímať platby za štúdium aj v Bitcoinoch. Niektoré vlády sa však digitálnej meny obávajú. Thajská centrálna banka zakázala používanie Bitcoinu ešte v júli.