StoryEditor

Google zneužil svoje postavenie. Dostal trojnásobný úder

20.03.2015, 15:57
Autor:
TASRTASR

Predstavitelia americkej Federálnej obchodnej komisie (FTC) sú voči internetovej spoločnosti Google oveľa kritickejší, než sa pôvodne zdalo. Už v roku 2012 prišli k záveru, že Google zneužil svoje monopolné postavenie spôsobom, ktorý poškodil spotrebiteľov aj konkurenciu. Informovali o tom denníky The Wall Street Journal a Handelsblatt.

Po tom, čo Google sľúbil zmeny vo svojej obchodnej taktike, FTC v roku 2013 zastavila protimonopolné vyšetrovanie. Podľa správy, ktorá unikla omylom medzi inými dokumentmi, však niektorí úradníci FTC žiadali oveľa tvrdší postup. Svojím postojom totiž spoločnosť "poškodila spotrebiteľov a zbrzdila inovácie v oblasti vyhľadávačov a reklamy a bude tak konať aj naďalej".

Trojnásobný úder

I keď FTC vyšetrovanie zastavila, pre Google zverejnenie správy predstavuje hneď trojnásobný úder. Po prvé, už sa viac nebude môcť jednoducho odvolávať na rozhodnutie komisie. Po druhé, konkurentov, napríklad, americký Yelp, to môže povzbudiť k ďalším žalobám. A po tretie, zverejnenie správy môže ovplyvniť súčasné protimonopolné vyšetrovanie v Európe.

V správe sa uvádza, že cieľom Google je udržať a ďalej posilňovať monopolné postavenie na trhu internetových vyhľadávačov a s nimi súvisiacej reklamy. Autori svoje tvrdenia vysvetľujú štyrmi bodmi. V prvom rade Google pri zverejňovaní výsledkov vyhľadávania uprednostňuje vlastné služby, napríklad Google Maps, alebo vlastné porovnania cien. Pri tomto tzv. vertikálnom vyhľadávaní uvádza konkurenčné služby príliš nízko alebo ich neuvádza vôbec.

Koncern mal podľa zistení FTC nelegálne skopírovať obsah z konkurenčných portálov, ako sú Yelp, Tripadvisor a Amazon. Napríklad z Amazonu údajne prevzal rebríček predajnosti určitého tovaru a recenzie zákazníkov. Keď ho konkurenti vyzvali, aby s týmito praktikami prestal, pohrozil, že výsledky týkajúce sa konkurencie z vyhľadávania odstráni.

Jasné porušenie pravidiel

Portály, ktoré používali vyhľadávacie služby Google, nesmeli spolupracovať s konkurentmi, ako sú Bing alebo Yahoo. Podľa úradníkov FTC ide o jasné porušenie pravidiel hospodárskej súťaže.

Posledným kameňom úrazu bol zákaz využívania dát z reklamných kampaní na Google na iných platformách. Na príkaz FTC však koncern napokon tento zákaz odvolal.

Hoci autori správy odporučili komisii, aby pre tri zo štyroch bodov otvorili nové vyšetrovanie, FTC napokon jednohlasne schválila zastavenie procesu. Wall Street Journal sa zamýšľa nad možnými dôvodmi. Na jednej strane ním mohlo byť vyjadrenie ekonomického odboru komisie, ktorá nesúhlasila s pokračovaním procesu. Na druhej strane denník poukázal aj na možnosť, že by sa do veci mohla zamiešať politika. Google totiž veľkoryso podporoval volebné kampane prezidenta Baracka Obamu. Biely dom pre denník zdôraznil, že FTC je nezávislá inštitúcia.

01 - Modified: 2007-04-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tak ako?
01 - Modified: 2022-09-29 16:43:24 - Feat.: - Title: Bidenovu zahraničnú politiku vnímajú lepšie Európania než Američania, ukazuje prieskum 02 - Modified: 2022-09-29 05:13:00 - Feat.: - Title: Hurikán Ian slabne, od prúdu odrezal na Floride vyše dva milióny odberateľov 03 - Modified: 2022-09-28 21:58:17 - Feat.: - Title: Akcie v USA prudko zpevnili, prispeli k tomu klesajúce výnosy štátnych dlhopisov 04 - Modified: 2022-09-28 21:31:50 - Feat.: - Title: Americký rezort diplomacie označil výsledky ukrajinských referend za vymyslené 05 - Modified: 2022-09-28 17:19:16 - Feat.: - Title: USA oznámili novú vojenskú pomoc pre Ukrajinu za vyše miliardu dolárov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2022 20:38