Život na finančných trhoch sa v novom roku len veľmi pomaly rozbieha do plných obrátok. Ani budúci týždeň pravdepodobne nebude nijako divoký. Európa sa totiž bude sústrediť iba na zverejnenie tzv mäkkých indikátorov. Nemecký index ZEW by mal naznačiť, že nemecká ekonomika pokračuje vo svojom pozvoľnom ožívaní. V podobne optimistickom duchu vyznejú vo štvrtok aj indexy nákupných manažérov z Nemecka a aj eurozóny.
Zato americkí štatistici nám v budúcom týždni dodajú len dve štatistiky, ktoré budú stáť za väčšiu pozornosť. Tou prvou bude týždenný počet nových žiadostí v nezamestnanosti. Druhou potom bude počet predaných existujúcich domov.
Na akciových trhoch sa bude medzitým diskutovať, ako by mohlo dopadnúť najbližšie zasadnutie americkej centrálnej banky. To je na programe už na konci januára. Väčšina posledných amerických štatistík naznačuje, že najväčšia ekonomika sveta pokračuje v ožívaní. Lenže decembrové dáta z amerického trhu práce urobili všetkým čiaru cez rozpočet. Výrazne sklamala tvorba nových pracovných miest. Preto môže nastať variant, že americkí centrálni bankári nenájdu odvahu a o niekoľko týždňov odložia ďalšie obmedzenia programu kvantitatívneho uvoľňovania. Vďaka tomu sa americkým a aj európskym akciovým indexom v ďalších dňoch dostane priestor, aby poskočili o niečo vyššie a prípadne navýšili svoje historické maximá.
Zaujímavá situácia panuje aj na dolárovom trhu. Ten sa voči euru nemohol dlhší čas vymaniť z pásma 1,36 - 1,38 USD / EUR. Hoci by podľa technických indikátorov mala americká mena v najbližších dňoch posilňovať, priestor pre jej zisky zatiaľ nie je nijako veľký. Na výraznejšie posilnenie dolára si musíme počkať až do tej doby, kedy sa k ďalším krokom odhodlá americký Fed či Európska centrálna banka. Naďalej totiž platí, že zatiaľ čo americká centrálna banka bude svoju politiku sprísňovať, Európska centrálna banka je oveľa bližšie k uvoľneniu svojich menových podmienok.