Hodnota indickej rupie klesá už viac týždňov. Nemecký manager magazin na internetovej stránke uvádza, že v krajine už silnejú hlasy, ktoré varujú pred vznikom hospodárskej krízy, akú India zažila v roku 1991. Počas nej musela vláda ručiť za úvery zlatými rezervami. Politici upokojujú verejnosť, ale Svetová banka (SB) nalieha na uskutočňovanie reforiem.
Je India naozaj na pokraji krízy akú zažila v roku 1991? Jaroslav Brychta X-Trade Brokers
Jiří Cihlář Next Finance Ekonomická situácia v Indii sa v poslednej dobe stále viac komplikuje. V porovnaní s rokom 1991 ale India prešla veľký kus cesty smerom k vyspelosti ekonomiky. Richard Koza Atwel India zaviedla niektoré opatrenia na "ochranu meny" ktoré však vedú k oslabeniu dôvery v domáci finančný systém a môžu znamenať dodatočné prudký prepad hodnoty indickej rupie.
Stanislav Pánis J&T Banka Hoci aktuálne krajina čelí hlbokému cyklickému spomaleniu, odlevu horúceho kapitálu a má aj určité štrukturálne problémy, nemyslím si, že je na prahu hlbokej krízy. Konsenzus trhu stále očakáva viac ako päťpercentný rast ekonomiky v tomto roku a jej postupné zrýchľovanie v nasledujúcich rokoch. Z hľadiska štrukturálnych výziev je na tom podľa Morgan Stanley najlepšie z krajín BRICS. Napríklad aj preto, že tam cítiť viac trhovej ekonomiky. Ceny, mzdy, úrokové sadzby či výmenný kurz rupie sú určované viac trhom a nie tak veľkými štátnymi zásahmi ako napríklad v Číne alebo Brazílii. Krátkodobý obraz ekonomického vývoja síce nie je najoptimistickejší, ale z dlhodobého hľadiska pri pokračovaní ďalších protrhových reforiem možno očakávať progres a dotiahnutie sa na vyspelejšie ekonomiky.
Jaroslav Brychta Ťažko povedať. Ponúka sa úvaha, že by ekonomické problémy krajiny mohli znížiť zlaté importy a keďže je India najväčším importérom, mohol by pokles fyzickej dopytu znížiť ceny zlata. Faktom však je, že v posledných mesiacoch fyzický dopyt strmo vzrástol, zatiaľ čo cena zlata prudko klesala. Zlato je naviac špecifická komodita a nie je vylúčené, že by problémy v Indii tamojší dopyt po zlate mohli ešte umocniť v prípade, že by sa krajina vydala cestou inflačnej stimulácie tamojšej ekonomiky. Jiří Cihlář V Indii rastie a naďalej bude rásť dopyt po žltom kove. Indovia sa budú snažiť týmto spôsobom ochrániť svoj majetok a svoje peniaze. Vplyvy na globálnu cenu zlata by nemali byť také veľké. S jej cenou v horizonte mesiacov ďaleko pravdepodobnejšie pohne vývoj na amerických akciových trhoch než rastúci dopyt v Indii. Stanislav Pánis Dopyt po fyzickom zlate v Indii, jeho najväčšom dovozcovi na svete, pokračuje v raste napriek výraznému oslabeniu lokálnej meny a zvýšeniu dovozného cla. V druhom kvartáli dosiahol import najvyššiu úroveň za ostatných 10 rokov. Celkovo vidieť, že dopyt po fyzickom zlate, vďaka Číne a Indii, rástol celosvetovo za druhý štvrťrok medziročne o vyše 50 percent. Možno očakávať, že tento dopyt by mal vykompenzovať na trhu predaje „papierového“ zlata. Jeho trhová cena by sa tak mohla stabilizovať, či dokonca mierne narásť ku koncu roka. Najmä ak sa zvýši sezónny šperkársky dopyt v Indii.
Odzrkadľuje situácia v Indii koniec boomu krajín BRICS? Jaroslav Brychta Koniec boomu podľa môjho názoru nastal už s príchodom krízy v roku 2008 a spomaľovanie tempa rastu týchto krajín očakávam aj naďalej. Jiří Cihlář Krajiny BRICS v túto chvíľu investorov tak neťahá, pretože ich rast výrazne spomaľuje. Trochu prekvapivo teraz začína byť pre fondy lákavejšia Európa, od ktorej sa čaká v druhej polovici roka rast. Richard Koza Áno, situácia je len dôsledkom odlivu investorov z rozvíjajúcich sa krajín, nielen z BRIC. BRIC bohužiaľ nepredstavuje žiadnu investičnú tému, tieto krajiny stále predstavujú len napákovanú investíciu do rozvinutých trhov. A teda aj omnoho väčšie riziko. Stanislav Pánis India je dôkazom, že rýchly pokrízový rast ekonomík BRICS je na konci. Vlády štrukturálne problémy týchto krajín ignorovali a používali skôr cyklické nástroje ako masívne fiškálne a monetárne stimuly. Z krátkodobého hľadiska táto politika dokázala podporiť rast. Nie však z dlhodobého. Kapitál sa totiž nedostával do najproduktívnejších oblastí. Teraz tieto krajiny začínajú na to doplácať a stoja pred okamžitou nutnosťou reforiem. Ak ich urobia správne z dlhodobého hľadiska budú dobiehať úroveň vyspelého sveta.
Jaroslav Brychta Rozvíjajúcich sa ekonomík je samozrejme niekoľko. Potenciál existuje napríklad v niektorých afrických regiónoch, ale vzhľadom k veľkosti jednotlivých krajín by bol vplyv afrických "tigrov" na svetovú ekonomiku podstatne menší, než tomu bolo v prípade krajín BRIC. Jiří Cihlář Ešte pred pár mesiacmi sa zdala byť veľmi atraktívna turecká ekonomika. Investorov ale budú značne odrádzať nepokoje, ktoré sa v krajine odohrali. Richard Koza Stanislav Pánis Je vec politickej dohody, akého ďalšieho člena by mohli BRICS krajiny prijať medzi seba. Z hľadiska veľkosti, pokroku a zavádzania reforiem by sem mohlo patriť napríklad Mexiko.
Aký dopad by mala kríza v Indii na globálnu ekonomiku? Jaroslav Brychta Záleží samozrejme na tom, ako hlboká by kríza bola a akou cestou by sa indická vláda s centrálnou bankou vydali pri jej riešení. Faktom však je, že kvôli pomerne malej previazanosti, najmä v oblasti finančného systému, a stále relatívnej uzavretosti indickej ekonomiky, by dopad na západné krajiny nemusel byť tak výrazný, ako napríklad v prípade krízy v niektorej z problémových krajín eurozóny. Jiří Cihlář Problémy miliardovej Indie nie sú nijako dobré pre vývoj svetovej ekonomiky. Indická ekonomika bola dlhodobo radená medzi tie s najväčším potenciálom rastu. India tak môže pribrzdiť globálnu ekonomiku.
Richard Koza Situácia v Indii zatiaľ prehlbuje súčasnú nestabilitu v globálnej svetovej ekonomike.
|