Maďarsko sa do eurozóny nebude ponáhľať. Vyhlásil to v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Napi Gazdaság predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého forint môže ešte desaťročia zostať silným.
Vstup Maďarska do eurozóny sa podľa jeho vyjadrenia zdal dávnejšie logickým krokom. "Problémy ekonomickej krízy v roku 2008 riešila najnemožnejšie práve eurozóna a podobné finančné krízy môžu prísť kedykoľvek," povedal Orbán. Dodal, že práve preto Maďarsko spolu s ďalšími krajinami strednej Európy so zavedením eura bude vyčkávať.
"Stáť na vlastných nohách je konkurencieschopnou alternatívou," konštatoval premiér, podľa ktorého pri vhodnej finančnej, monetárnej a hospodárskej politike môže zostať maďarský forint ešte desaťročia silnou menou.
Väčšina obyvateľstva v Maďarsku si želá prechod na spoločnú európsku menu. Vyplýva to z najnovších údajov prieskumu Eurobarometer. Ten bol uskutočnený na vzorke okolo 7000 respondentov v dňoch 20. až 22. apríla v siedmich členských štátoch EÚ, ktoré zatiaľ nevstúpili do eurozóny - Bulharsku, Českej republike, Chorvátsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a po prvý raz aj vo Švédsku.
Zatiaľ čo väčšina občanov Rumunska (68 percent) túži po výmene národnej meny za euro, podobne ako v Maďarsku (60 percent), Bulharsku (55 percent) a Chorvátsku (53 percent), vo zvyšných troch krajinách je situácia iná. V Českej republike je proti vstupu do eurozóny až 70 percent respondentov, vo Švédsku 66 percent a v Poľsku 53 percent.