Christine Lagarde upozorňuje na nedostatočný pokrok v oblasti platovej rovnosti mužov a žien. V minulých rokoch sa podľa šéfky Medzinárodného menového fondu v tejto oblasti nič nezmenilo a je potrebné, aby sa prijali nové opatrenia, ktoré by smerovali k zníženiu diskrimnácie žien, uvádza agentúra Reuters.
Medzinárodný menový fond, ktorému prvýkrát v histórii šéfuje žena, obnovil snahu posilniť postavenie žien vo svetovej ekonomike. Odôvodňuje to tým, že zlepšenie podmienok pre ženy môže zvýšiť rast hospodárstva a podporiť rozvoj.
Podľa MMF by rovnaký počet žien a mužov v pracovnom procese zvýšil ekonomický rast v Spojených štátoch o 5 percent, v Japonsku o 9 percent a v Egypte dokonca o 34 percent. Celosvetovo pracuje len polovica žien, na Strednom východe a v severnej Afrike je to len pätina.
Problém diskriminácie žien skomplikovala aj recesia. Zo začiatku prichádzali o prácu najmä muži, avšak od roku 2011 sa zamestnanosť mužov zvýšila a v dôsledku pokrízových ekonomík naopak utrpeli zamestnania, kde prevládajú ženy, uvádza ďalej agentúra Reuters.