Výnosy nadácií amerických univerzít dosahujú tento rok v priemere 11,7%, čo vzhľadom na všeobecný rast akcií prekvapí asi len málokoho. Nadpriemerný sa podarilo dosiahnuť iba stredne veľkým nadáciám (s aktívami v rozmedzí 501 mil. - 1 mld. USD), ktoré si pripísali 12,7%. Aj keď tieto výnosy ďaleko zaostávajú za výnosom samotných akciových indexov, po stratovom roku 2012, kedy nadácie v priemere prišli o 0,3%, je to stále dobrý výsledok. Z analýzy ich investícií je zaujímavý najmä fakt, že nadácie v poslednej dobe celkovo alokujú čoraz menšiu časť portfólií do alternatívnych investícií. Pritom práve veľký podiel alternatívnych investícií je dlhodobo ich poznávacím znamením. Po rokoch zvyšovania tejto zložky portfólia klesol ich podiel z 54% na 47%.
Jednou z najznámejších je nadácia University of Yale vedená Davidom Swensenom. Ten na čele nadácie stojí už od roku 1985 a pod jeho vedením sa Yale stal priekopníkom v oblasti investovania amerických univerzít. Swensenov investičný štýl je charakteristický predovšetkým agresívnym investovaním do alternatívnych investícií ako sú private equity fondy, hedžové fondy, v menšej miere aj nehnuteľnosti, komodity a pod. Niekoľko dekád konzistentne vysokých výnosov spravilo z Yale vzorový model, ktorý sa dodnes snažia napodobňovať nielen iné univerzity, ale aj iní inštitucionálni a drobní investori.
Je preto zaujímavé, že aj Swensen plánuje v tomto roku znížiť podiel alternatívnych investícií v približne 21 miliardovom univerzitnom fonde z 35% na 31%. Dôvodom je presun do likvidnejších aktív a fakt, že výnosy akcií v poslednej dobe prekonávajú rast alternatívnych investícií. Podobný názor zastáva aj Jane Mendillo z Harvardu, ktorá má na starosti tamojší, takmer 33 miliardový fond. „Keď investujeme do private equity, uzamykáme peniaze na niekoľko rokov. Ako odmenu očakávame výnos vyšší ako je možný dosiahnuť na akciových trhoch. Počas posledných 10-tich rokov ale dosahovali z private equity a verejne obchodovateľné akcie podobné výnosy.“ Na trhu teda absentuje tzv. likvidná prémia a neproporčne vysoká investícia do rizikovejších a menej likvidných aktív preto už nedáva veľký zmysel.
Kritici alternatívnych investícií tiež upozorňujú na to, že v súčasnosti je oveľa ťažie dosahovať podobné výnosy ako v osemdesiatych rokoch, kedy Swensen začal túto myšlienku presadzovať. “Tento model je až príliš spopularizovaný. Zarobiť na investovaní do alternatívnych investícií je dnes oveľa ťažšie”, uviedol Robert Seawright z poradenskej spoločnosti Madison Avenue Securities. Podľa Seawrighta nie je férové ani porovnávanie nedávnych výnosov nadácií s akciovými trhmi. Poslaním nadácií je totiž hlavne dlhodobo zabezpečovať financovanie chodu univerzít a nie za každú cenu maximalizovať výnosy. “Univerzitné nadácie sú v podstate perpetuálni investori. Nemyslím si, že by Yale alebo akákoľvek iná nadácia mala byť kritizovaná za zaostávanie za indexom S&P počas niekoľkých rokov”, dodal Seawright.
(Zdroje: Institutional Investor, The Chronicle of Higher Education, The New York Times, The Financial Times)
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz