Padol ďalší mýtus o bohatých ľuďoch. Doteraz platilo, že jedno percento najbohatších domácností v USA vlastnia asi 30 percent všetkého bohatstva. Podľa prieskumu Európskej centrálnej banky to však nie je pravda, v skutočnosti vlastnia 35 až 37 percent celkového bohatstva. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Môže za to zahrnutie "zabudnutých" dát o jednom percente najbohatších ľudí. ECB totiž minulý mesiac zverejnila štúdiu, podľa ktorej majú najbohatší Američania "iba" 30 percent všetkého amerického majetku. Odhad ekonóma Philipa Vermeulena z ECB však zahŕňa aj dáta, ktoré sa ECB v prieskume nedozvedela. Jeho odhad je dokonca vyšší ako odhad Fedu z roku 2010, ktorý hovoril o 34 percentách. „Naše vedomosti o bohatstve domácností sú takmer dokonalé,“ píše ekonóm Philip Vermeulen v správe ECB. „Výsledky indikujú, že prieskumy veľmi podceňujú majetok najbohatších,“ dodáva.
Je to preto, lebo na otázky v prieskume ECB odpovedala iba časť bohatých, takže odhady ich majetku sú podhodnotené. Philip Vermeulen použil dáta z miliardárskeho rebríčka amerického magazínu Forbes aby ukázal pomer bohatstva v USA a Európe. A hoci zmena v odhade bohatstva Američanov nie je veľké, podľa Vermeulena má veľký vplyv na distribúciu bohatstva v Európe. Napríklad v Holandsku podľa nových dát ECB vlastní jedno percento najbohatších až 12 až 17 percent celkového bohatstva krajiny a nie deväť, ako sa doteraz predpokladalo. To dostáva Holandsko na úroveň krajín ako napríklad Španielsko či Belgicko.
Toto sú najbohatší ľudia sveta podľa časopisu Forbes za rok 2014