Slovenská ekonomika zažíva rast a rezort financií ho v pre tento rok odhaduje na najrýchlejší za posledných päť rokov. Aj napriek tomu sme však piatou najchudobnejšou krajinou v eurozóne. Vyplýva to zo správy, ktoré zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.
Hrubý domáci produkt na hlavu u nás predstavoval 76 percent únijného priemeru a spomedzi krajín, ktoré platia eurom sú za nami už len Litva, Estónsko, Grécko a Lotyšsko.
Susedné Česko nám v tejto štatistike uniká o osem percent a je najbohatšou krajinou z postkomunistických krajín. To sa však môže už čoskoro zmeniť.
"Bude záležať na tom, ako rýchlo dokážeme rásť a bohužiaľ v posledných rokoch Slovensko a Poľsko rastú rýchlejšie. A na konci tohto desaťročia by sme mohli padnúť na 17. miesto, keď by nás preskočilo Slovensko a približuje sa aj Poľsko," obáva sa analytik David Marek z českého Deloitte.
Najbohatšou krajinou Európskej únie je s veľkým náskokom Luxembursko, najchudobnejšie zostáva Bulharsko. Celkovo existujú pri sledovaní tohto ukazovateľa ekonomickej aktivity medzi členskými štátmi EÚ veľké rozdiely. Napríklad HDP na hlavu obyvateľa v Luxembursku je na 263 percentách, čo je viac ako dvojnásobok priemeru EÚ. Druhé Írsko je ale už len 32 percent nad priemerom EÚ. V Bulharsku naopak HDP nedosahuje ani polovicu priemeru celej EÚ.
Aj porovnaniu skutočnej individuálnej spotreby (AIC) opäť dominuje Luxembursko, ktorého individuálna spotreba domácností na hlavu bola vlani 40 percent nad únijným priemerom. Posledné skončilo Bulharsko, ukazujú aj prvé predbežné dáta.