Otázka, čo bude v budúcom týždni hýbať trhmi, má tentoraz veľmi jednoduchú odpoveď. Budú to geopolitické riziká. Boje na východe Ukrajiny ďalej pokračujú. Pokoj nie je ani na Blízkom východe. V pásme Gazy totiž pokračujú boje medzi izraelskou armádou a Palestínčanmi. No a olej do ohňa prilialo tiež to, že Spojené štáty americké začali nálety na islamistov v Iraku.
Ochota investorov riskovať preto nebude v budúcom týždni veľká. Tým budú trpieť akcie. Na druhej strane, akciové trhy si prešli korekciou už v predchádzajúcich dňoch. Ich ceny klesli na úrovne, ktoré sa môžu stať pre investorov znova atraktívne. Znamená to, že výpredaje na akciových trhoch by mali postupne slabnúť.
Hoci sa americký dolár v posledných 3 mesiacoch presunul od hladiny 1,4 USD / EUR k hladine 1,34 USD / EUR, priestor pre jeho ďalšie posilňovanie je aj naďalej otvorený. Veľká časť investorov totiž americkú menu ďalej vníma ako bezpečný prístav, a to platí najmä v čase zvýšeného rizika na trhoch. Na druhej strane euru môže podraziť nohy prísun nových štatistík z eurozóny. V budúcom týždni sa na jednotlivých dátach ukáže, ako veľmi pribrzdil ekonomiku eurozóny strach zo sankcií proti Rusku a následných protiopatrení Moskvy.
Na záver krátka exkurzia na komoditné trhy. Ropa Brent nebola v poslednom mesiaci príliš v kurze. Jej cena klesol od hladiny 116 USD za barel až k hladine 105 USD / barel. Očakávame, že nárast napätia prichádzajúceho z Blízkeho východu by mal zastaviť prepad jej cien. V minulom týždni sa dokázalo zlato znovu vyhupnúť nad hladinu 1 300 USD za trójsku uncu. No a spätný prepad cien zlata pod túto hladinu nepríde skôr, než klesne napätie na trhoch.
StoryEditor