Bankomat dnes oslavuje 47 rokov. Prvý na svete bol totiž uvedený do praxe v roku 1967 v Londýne. Namiesto obrazovky boli otočné valce, ktoré zobrazovali informácie pre užívateľa a peniaze boli uložené v obálkach. V súčasnosti však viaceré bankomaty neslúžia už len na výber hotovosti.
Kým prvé bankomaty o obrazovke dnešného typu ani len nechyrovali, dnes klienta privítajú osobnou formou. "Z bankomatu sa zároveň dnes už nevyberá len hotovosť, ale dá sa napríklad dobiť kredit u mobilného operátora, požiadať o spotrebný úver alebo kreditnú kartu," priblížila v správe pre médiá hovorkyňa ČSOB banky Zuzana Eliášová.
Najviac používané bankomaty sú pritom v obchodných centrách a na vyťažených uliciach veľkých miest. Priemerný výdaj bankomatu za jeden deň je podľa údajov banky 10.350 eur, pričom jednorazový výber klienta je 152 eur.
Prvý bankomat sa objavil v Londýne v pobočke Banky Barclays. Jeho vynálezca John Shepherd-Barron sa narodil 23. júna 1925 v Indii a celý život sa venoval objavom nových vynálezov. Preslávil sa ale najmä skonštruovaním prvého bankomatu, ktorý uviedli do prevádzky v roku 1967. Shepherd-Barron v roku 2007 v rozhovore pre BBC uviedol, že na myšlienku bankomatu ho priviedla snaha dostať sa k svojim peniazom z banky aj mimo otváracích hodín. "Vychádzal som z predstavy automatu na čokoládové tyčinky, len som nahradil čokoládu peniazmi," uviedol vtedy pre BBC Shepherd-Barron. Pôvodne však ľudia k výberu hotovosti nepoužívali platobné karty, ale papierové šeky, ktoré boli vybavené chemickým zabezpečením. Po zadaní osobného identifikačného čísla (PIN) vydal bankomat zákazníkom banky bankovku v hodnote desať libier.
Shepherd-Barron taktiež priznal, že pôvodne mal byť PIN šesťmiestne číslo a nie štvormiestne. Pre štvormiestny PIN sa rozhodol po tom, čo mu jeho manželka povedala, že šesť čísel si nebude vedieť zapamätať. Vynález bankomatu si u ľudí rýchlo získal popularitu a dnes je ich na celom svete viac ako 1,7 milióna. Kuriózne je, že John Shepherd-Barron si vynález nenechal patentovať a nezarobil na ňom ani cent.