Najhoršia mena sveta. Takúto nelichotivú prezývku aktuálne získala od prestížneho titulu The Wall Street Journal česká koruna. Práve mena našich západných susedov totiž zažíva jedno z najväčších oslabovaní vo svojej histórii. Na jedno euro potrebujete už vyše 28 korún, čo je o štyri viac ako pred štyrmi rokmi. „To, čo sa udialo za posledných 14 dní, bolo extrémne. Česká koruna sa stala najviac padajúcou menou na svete,“ hovorí pre HN analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček.
Prepady českej meny sa však výrazným spôsobom dotknú aj Slovákov. „Slabá koruna má dosah aj na mnoho našincov žijúcich v Česku. Ľudia, ktorí sa tam vydali za prácou, berú plat v korunách. Preto pri zmene na eurá dostanú výrazne menej a práca sa im tak nevyplatí,“ približuje analytik Home Credit Michal Kozub. A nejde pritom o malé sumy. Pri priemernej mzde stratil Slovák za štyri roky približne 150 eur. V Česku pritom žije približne 300-tisíc Slovákov.
Koruna praje nákupom, firmám nie
Tatranci: Hrozba existuje. Možno časom zareagujeme
Nádej, že sa situácia s menou stabilizuje, je pritom podľa analytikov malá. „Ďalší pokles je v súčasnej situácii reálny. Trh sa bude naďalej báť zásahu Českej národnej banky, ktorá by mohla stanoviť novú nižšiu hranicu pre korunu,“ predpovedá Tyleček. A to už výraznejšie môže ovplyvniť aj naše firmy.
Česko je totiž po Nemecku naším druhým najväčším obchodným partnerom. „Situácia je veľmi nepríjemná a môže byť aj hrozbou pre niektorých výrobcov, ktorí sú nadviazaní len na český trh a nemajú možnosť meniť podmienky. Môže im to spôsobiť vážne problémy,“ hovorí pre HN Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klub 500, ktorý združuje veľkých zamestnávateľov.