Finančné inštitúcie po celom svete sa začínajú zbavovať svojich amerických klientov. Od budúceho roka totiž vstúpi do platnosti nový daňový zákon, ktorý by im v prípade, že by držali peniaze Američanom, mohol spôsobiť viaceré komplikácie, uviedol portál CNN Money.
Američan Jimmy Sexton bol nútený zrušiť si svoj účet v rakúskej Volksbank, Američanka žijúca v Nemecku, Genevieve Besser bola zase prinútená vybrať si z ING banky všetky cenné papiere. Podobné príbehy v súčasnosti prežívajú tisíce amerických klientov žijúcich mimo rodnej krajiny.
Za problémy môže nový americký zákon, ktorý vyžaduje, aby všetky zahraničné inštitúcie nahlasovali objem aktív držaných americkými občanmi. Zákon vznikol na podporu boja proti daňovým únikom, Amerika totiž kvôli podvodom svojich občanov na daniach každý rok strácala stovky miliárd dolárov.
Pre banky je však systém nahlasovania príliš komplikovaný, a preto robia všetko pre to, aby sa amerických klientov zbavili ešte predtým, ako zákon vstúpi do platnosti. Účty amerických klientov začali rušiť aj veľké inštitúcie ako Deutsche Bank (na snímke), HSBC alebo UniCredit. "Americkým občanom žijúcim v zahraničí zákon spôsobuje veľké problémy," povedal Gerard Laures z KPMG.
Banky majú totiž povinnosť dôsledne ohlasovať informácie ohľadne bežných účtov, penzijných fondov, investícií a ďalších finančných produktov a služieb, pričom spracovávanie a poskytovanie takého veľkého množstva informácií ich môže podľa odhadov ročne stáť milióny.