Syndrómu vyhorenia a klesajúceho elánu do práce sa pri svojich zamestnancoch obáva automobilka BMW. Odpovedanie na e-maily a ďalšiu prácu mimo pracovnú dobu im preto bude kompenzovať. Nemecké odbory volajú po zákone, ktorý by takú prácu nadčas úplne zakazoval.
Každý to pozná. Večer vybavovanie pracovných telefónov, v noci odpovedanie na e-maily, ladenie prezentácií a ráno preposielanie dôležitých pracovných správ.
Vďaka šikovným telefónom sprevádza práca človeka celý deň, bez ohľadu na pracovnú dobu. Samozrejmosť.
To chce teraz zmeniť nemecká automobilka BMW. Svojim zamestnancom bude takúto prácu nadčas v budúcnosti preplácať. A navyše zaručí aj hodiny, kedy budú smieť byť jej ľudia úplne nedostupní.
Zatiaľ čo teraz väčšina firiem berie prácu nadčas z domova za automatickú, podniková rada nemeckej automobilky rozhodla, že jej zamestnanci budú nanovo vykazovať vo svojej odpracovanej dobe aj tzv "mobilnú prácu". Za to si majú inokedy vybrať voľno.
BMW chce netradičným prístupom zabrániť tomu, aby jej zamestnanci prepadali takzvanému syndrómu vyhorenia. Navyše automobilka usiluje predovšetkým o technicky vzdelaných ľudí, ktorých je v Nemecku nedostatok. Zvýhodnením nadčasov tak chce BMW zvýšiť svoju atraktivitu na trhu práce.
Spoločnosť chystá aj stanovenie konkrétnych hodín, v ktorých budú môcť byť zamestnanci BMW bez problémov nedostupní.
Podobné pravidlo má už približne dva roky konkurenčný Volkswagen. Tam odbory dosiahli to, že pol hodiny po konci pracovnej doby nemôžu zamestnanci dostávať na svoje chytré telefóny pracovné e-maily.
Ďalšie spoločnosti síce oficiálne prijímajú rôzne odporúčania, v ktorých svojim zamestnancom radia, aby po pracovnej dobe nevybavovali služobnú elektronickú poštu či telefonáty, realita ale často vyzerá o poznanie inak.
Nový šéf nemeckého odborového zväzu IG-Metall Detlef Wetzel na konci minulého roka prišiel s požiadavkou, aby sa v Nemecku plošne uzákonil zákaz takejto práce cez víkendy alebo po pracovnej dobe.