Šéf americkej centrálnej banky Bernard Bernanke mal na výročnom stretnutí členov National Economists Club reč, v ktorej vysvetlil dôvody svojej nekonvenčnej menovej politiky, uviedol portál Business Insider. Od finančnej krízy, ktorú v roku 2008 odštartoval pád Lehman Brothers, sa Federálny rezervný systém snaží umelo držať americké hospodárstvo nad vodou. Používa pritom menové nástroje, ktoré sú častokrát kritizované za negatívne druhotné dopady, ktoré ovplyvňujú celý svet.
Dlhodobo nízke úrokové sadzby a obrovské nákupy dlhopisov totiž tým, že do ekonomiky dlhé mesiace pumpujú lacný kapitál, ovplyvnili svetové trhy. Ohrozené sú najmä rozvíjajúce sa ekonomiky, ktorých menám hrozí po sprísnení dlhodobo uvoľnenej menovej politiky pád. Bernanke vysvetlil, čo bolo v pozadí jeho najkritizovanejších rozhodnutí ohľadne nástroja forward guidance a rozsiahlych nákupov dlhopisov.
Forward guidance, teda usmerňovanie očakávaní vývoja úrokových sadzieb s cieľom udržať sadzby nízke, kým nezmiznú obavy z deflácie, je nástroj, ktorým sa Bernanke snaží ochrániť domácu menu pred znehodnotením. Pôvodne bolo držanie nízkych sadzieb dopredu naplánované na určité časové obdobie, to však Bernanke neskôr posunul a nakoniec úplne zrušil. Namiesto toho zvýšenie sadzieb podmienil úrovňami, nad ktoré sa musí dostať inflácia a nezamestnanosť.
Bernanke toto rozhodnutie zdôvodňuje tým, že náhle zvýšenie sadzieb bez väzby na ekonomickú situáciu by hospodárstvu uškodilo. Dodal však, že to, že inflácia a nezamestnanosť dosiahnu stanovené hodnoty, neznamená, že sadzby sa automaticky zmenia. Fed bude naďalej brať do úvahy iné faktory hospodárstva a celkovú situácia nielen na amerických, ale aj svetových trhoch.
Na obranu obrovských a dlhodobých nákupov dlhopisov šéf Fedu povedal, že kvantitatívne uvoľňovanie musí ísť ruku v ruke so znížením sadzieb, čo ovplyvní dlhodobé úrokové sadzby efektívnejšie, ako každý nástroj samostatne a takáto politika je teda účinná aj v prípade, ak sú krátkodobé úrokové sadzby blízko nule.