StoryEditor

Európa je na pomalej, ale istej ceste z krízy

28.07.2013, 10:06
Autor:
ihned.czihned.cz
Eurozóna sa stabilizuje, rastie podnikateľská dôvera a klesá nezamestnanosť.

V krajinách eurozóny pribúdajú dobré správy, euro posilňuje. Zásluhu na tom má najmä nádejný vývoj v Nemecku. Podľa MMF napriek tomu musí eurozóna uvoľniť škrty a ďalej podporiť rast. "Ukazuje sa, že recesia je už za nami, hoci rast zostáva krehký," vyhlásil francúzsky prezident Francois Hollande (na snímke). Pribúdajú náznaky, že krajiny eurozóny sa dostávajú z najhoršieho. Ekonomika zóny spoločnej meny, ktorá bola od začiatku roku 2011 v recesii, by mala v treťom štvrťroku stúpnuť o jednu desatinu percenta.

Vyplýva to z predbežných výsledkov prieskumu medzi európskymi manažérmi, ktorú zverejnila medzinárodná spoločnosť Markit. Aktivity všetkých firiem v súkromnom sektore sa zvýšili na 50,4 bodu z júnových 48,7. Nad päťdesiatbodovú hranicu sa pritom index dostal po prvýkrát od vlaňajšieho januára. "Je to veľmi povzbudivý obrázok," uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Markit Chris Williamson.

Európsku ekonomiku podľa neho ťahá predovšetkým Nemecko, nasledované Francúzskom, kde je aktivita spracovateľského priemyslu najvyššia za posledných 17 mesiacov. "Tiež okrajové krajiny eurozóny zažívajú návrat k rastu spracovateľskej produkcie," uviedol Williamson.

Zásluhy patria najmä Nemecku

Zásluhu na tom má najmä nádejný vývoj v Nemecku. Najväčšia európska ekonomika, na ktorej je závislý tiež rad slovenských firiem, naberá po slabšom začiatku roka na sile.
Optimizmus umocnila aj správa ústavu Ifo, podľa ktorého sa v krajine tretí mesiac po sebe zlepšuje podnikateľská nálada. Očakávania analytikov to dokonca prekonalo. "V druhej polovici tohto roka by mohlo zotavovanie pokračovať," odhaduje podľa agentúry Reuters analytik Commerzbank Ralph Solvenn. Jeho kolega David Brown zo spoločnosti New View Economics je zase presvedčený, že nemecká ekonomika akceleruje a tento rok dosiahne najmenej percentného tempa rastu.

Náladu v eurozóne zlepšili aj nádejné správy z Veľkej Británie, ktorá síce nie je členom eurozóny, je s ňou ale úzko prepojená. Tamojšia ekonomika zrýchlila podľa údajov britského štatistického úradu o 0,6 percenta - teda na dvojnásobok oproti prvému štvrťroku.
"Potvrdil sa náš názor, že smerujeme k oživeniu, hoci nás ešte čakajú početné prekážky," povedal BBC Neil Bentley, riaditeľ Konfederácie britského priemyslu.

Treba podporiť rast

Povzbudzujúcu správu ponúkol aj španielsky štatistický úrad. V krajine v druhom štvrťroku prvýkrát po dvoch rokoch ubudlo ľudí bez práce: z viac než 27 percent na 26,3 percenta. Španielsko má pritom po Grécku druhú najvyššiu mieru nezamestnanosti v celej únii.
Európski politici nové čísla vítajú. "Ukazuje sa, že recesia je už za nami, hoci rast zostáva krehký," vyhlásil francúzsky prezident Francois Hollande. Francúzsko je pod jeho taktovkou najhlasnejším zástancom uvoľnenia rozpočtových škrtov.

V podobnom duchu sa vyjadril aj Medzinárodný menový fond, podľa ktorého prísne škrty podkopávajú európskej ekonomiky. MMF preto apeluje na Európsku centrálnu banku, aby podporila hospodársky rast európskych krajín. Napriek príjemným správam je ale budúci rast v eurozóne, ktorá v prvom štvrťroku spomalila o 0,2 percenta, zatiaľ ešte veľmi neistý. Nádejné náznaky, ktoré vyplývajú zo štatistík ústavov Markit a Ifo, ešte musí potvrdiť bruselský úrad Eurostat. Ten vydá údaje za druhý štvrťrok v polovici augusta.

Jiří Sládek, ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 18:36