Aké vážne sú súčasné problémy čínskeho hospodárstva? Pri Číne sme boli zvyknutí na rýchle tempo rastu, aký dopad bude mať jeho súčasné spomalenie? Ak by sa najhoršie scenáre potvrdili a Čína by svoju ekonomiku nedokázala zachrániť, aký by bol dopad na svetové hospodárstvo? Pýtali sme sa českého analytika Jiřího Tylečka z X-Trade Brokers.
Spôsobili súčasné problémy Číny - pokles hospodárskeho rastu a vysoký štátny dlh - rozsiahle kvantitatívne uvoľňovanie? Dá sa to porovnať s predkrízovou situáciou v Amerike?
Situácia je veľmi ťažko porovnateľná, avšak v oboch prípadoch hrá dôležitú úlohu zasahovanie štátu do ekonomiky. V Spojených štátoch hrala hlavnú úlohu aktivita centrálnej banky Fed a vlády, ktoré roky svojimi opatreniami zlacňovali peniaze, čím znehodnocovali kapitál svojich veriteľov. V Číne ani tak neexistuje problém vysokého štátneho dlhu, pretože táto krajina je najväčším svetovým veriteľom. Čína trpí zlými investíciami, ktoré v posledných mnohých rokoch realizovali byrokrati. Hlavnú úlohu teda zohráva nedokonalá alokácia kapitálu, ktorá nastáva vždy, keď nerozhoduje trh.
Čína sa k súčasným problémom postavila seriózne a vydala radikálne opatrenia, aby zabránila rastu dlhu a ďalšiemu prehĺbeniu ekonomických problémov. Opatrenia sú však na úkor ekonomického rastu a škrty ohrozujú najmä priemysel. Myslíte si, že súčasná vládna politika sa uberá správnym smerom a z dlhodobého hľadiska bude prospešná?
Podľa môjho názoru sa Čína ani tak nerozhodla, ako skôr bola k tejto politike donútená vonkajšími okolnosťami. Z dlhodobého hľadiska je určite prospešné, že nafukovanie bublín v čínskej ekonomike pokračuje nižším tempom. Ani toto tempo však nakoniec Čína neustojí a je otázka, čo bude ďalej. Hospodársky pokles Číny si dnes nevie nikto predstaviť.
Môže si Čína dovoliť spomalenie svojho hospodárstva, ktoré svojimi zásahmi spôsobuje?
Pre Čínu bude nesmierne obtiažne zaradiť nižšie tempo rastu. Jej ekonomika je zvyknutá na mnohopercentné ročné prírastky. Už pri spomalení ekonomiky môžu začať praskať dlho nafukované bubliny - napríklad na trhu nehnuteľností alebo v infraštruktúrnych projektoch. Preto sa bojím, že namiesto hladkého pristátia môže prísť pád. Zdroje však, zdá sa, doteraz sú a žiadny rýchly zvrat nie je na programe dňa.
Čína dlhé roky ťahala globálnu ekonomiku. Ako môžu súčasné opatrenia ovplyvniť jej exporty a celkový zahraničný obchod s jej najväčším partnerom, Európskou úniou?
Recesia eurozóny v posledných dvoch rokoch čiastočne stojí za spomalením čínskej ekonomiky. Súčasný pokles tlaku na rast by však nemal vzájomný obchod medzi Európou a Čínou takmer vôbec ovplyvniť. Prípadne by v konečnom dôsledku mohol byť aj pozitívny. Nižší dopyt po komoditách by mohol spôsobiť ich globálne zlacnenie. Tiež napríklad nižší tlak na rast platov v Číne by sa mohol podieľať na lepších cenách čínskeho tovaru pre európskych odberateľov.
Ak by čínska bublina spľasla, môže to mať globálny dosah a spôsobiť hospodárske problémy takého rozsahu, ako americká hypotekárna kríza?
Čínska ekonomika je veľkou neznámou a môže sa stať čiernou labuťou ďalšieho ekonomického vývoja. Vierohodnosť ich ekonomických štatistík je skôr nízka, aktuálna téma čínskeho dlhu je toho dôkazom, a vážne ekonomické problémy Číny by mohli zasiahnuť svetovú ekonomiku ako blesk z čistého neba. Všeobecne by to záviselo od rozsahu problémov, ale v horších projektovaných variantoch by americká hypotekárna kríza mohla v porovnaní s ekonomickými problémami Číny pôsobiť ako prechádzka ružovým sadom.
Čína nariadila celoštátny audit celkového štátneho dlhu. V prípade, ak je dlh oveľa vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo a tým pádom bude ohrozený aj finančný sektor krajiny, čo by to znamenalo pre Čínu a jej súčasné opatrenia a aký by bol globálny dopad?
Aj ak by sa ukázalo, že dlh je skutočne oveľa vyšší, nepredpokladám žiadne akútne turbulencie a prepady trhov. Väčšina krajín Európy a USA na tom bude pravdepodobne stále oveľa horšie. Dôvera v čínske štatistiky by však bola naďalej ochromená a vo svetovej ekonomike by vzrástla nervozita. Bude hlavne závisieť na ďalšom ekonomickom vývoji v tejto krajine. Posledné štatistiky naznačili, že sa nie je moc na čo tešiť.
Jiří Tylečekanalytik X-Trade Brokers
|