Najväčšie svetové ekonomiky sa dohodli na ambicióznych rastových cieľoch a spoločnom postupe v boji proti daňovým podvodom. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.
Ministri financií a centrálni bankári skupiny G20 si dali za cieľ prijať opatrenia, ktoré v najbližších piatich rokoch zvýšia globálny hrubý domáci produkt (HDP) o viac než 2 bilióny USD (1,46 bilióna eur) a vytvoria desiatky miliónov pracovných miest. To signalizuje optimizmus, že tie najprísnejšie úsporné opatrenia, prijaté pre krízu, sú už za nami.
Austrálsky minister financií Joe Hockey, ktorý hostil dvojdňové zasadnutie G20, označil ciele prijaté v záverečnom vyhlásení za "bezprecedentné". Dodal, že skupina po prvý raz v rámci stanovených cieľov uviedla konkrétne čísla.
Na konkrétnych opatreniach sa majú dohodnúť lídri krajín G20 až na novembrovom summite v Brisbane. Skupina chce "výrazne zvýšiť globálny rast" bez nadmerného zaťaženia štátnych rozpočtov. Cieľom opatrení, medzi ktoré by mali patriť podpora konkurencieschopnosti, investícií, obchodu a zamestnanosti, je zvýšenie tempa rastu globálnej ekonomiky o dve percentá.
"Prijmeme ambiciózne, ale realistické politiky, ktorých cieľom je zvýšiť globálne HDP o vyše 2 % nad trajektóriu, ktorú predpokladajú aktuálne politiky v najbližších piatich rokoch," uvádza sa vo vyhlásení ministrov financií a centrálnych bankárov G20.
Na krajiny skupiny G20 pripadá okolo 85 % globálnej ekonomiky. Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že svetová ekonomika tento rok vzrastie o 3,7 %. Úsporné opatrenia v Európe, vysoká nezamestnanosť v USA a ochladenie čínskej ekonomiky bránili doteraz, aby sa rast globálnej ekonomiky vrátil na predkrízové úrovne.
Vo vyhlásení sa uvádza, že sa ukazujú signály oživovania globálnej ekonomiky, jej rast však zostáva pomalší, než by bolo potrebné na zníženie nezamestnanosti.
Americký minister financií Jacob Lew vyhlásil, že aktuálna dohoda G20 je dôležitým a rozhodujúcim krokom, aby oživenie globálnej ekonomiky postúpilo dopredu.