OECD dokonca vo svojej najnovšej správe tvrdí, že nerovnosť je najvyššia za posledných 200 rokov. Informovala o tom televízia CNBC.
OECD vo svojej hlavnej správe sleduje osem svetových regiónov. Upozorňuje na to, že ako posledné tri dekády rastie HDP na obyvateľa, príjmy ľudí sú čoraz rozdielnejšie. „Je ťažké si nevšimnúť naozaj veľkú priepasť medzi príjmovými skupinami, ktorá sa od osemdesiatych rokov prehlbuje v drvivej väčšine pozorovaných krajín. Je tu iba zopár výnimiek,“ píšu ekonómovia v správe.
Príjmovú nerovnosť počíta OECD z príjmov domácností pred zdanením. V západných krajinách sa medzera zužovala od konca 19. storočia až do sedemdesiatych rokov, kedy sa začala rozširovať.
„Enormný rast príjmovej nerovnosti v globálnom meradle je jedným z najvýznamnejších a najviac znepokojujúcich prejavov rozvoja ekonomiky za posledné dve storočia,“ píšu autori správy. Podľa nich sa väčšina krajín od počiatku 80. rokov pasuje so zvýšením príjmovej nerovnosti.
Výnimkou z tohto pravidla je Japonsko a Juhoafrická republika, ktoré majú už od 50. rokov minulého storočia nízku mieru príjmovej nerovnosti. Najväčší nárast nerovnosti má Čína. Medzi rokmi 1980 a 2000 sa koeficient nerovnosti zdvojnásobil.