Partneri Grécka z eurozóny sú už unavení z neochoty Atén ustúpiť. Jednotne požadujú, aby premiér Alexis Tsipras jasne formuloval, ako chce dostať rokovania o riešení gréckej dlhovej krízy zo slepej uličky, uviedol v rozhovore pre agentúru Bloomberg slovenský minister financií Peter Kažimír.
Podráždenosť, ktorú vyvolala grécka vláda, spojila podľa Kažimíra jednotlivé členské štáty eurozóny nebývalým spôsobom. "Dochádza nám trpezlivosť a ochota diskutovať o týchto záležitostiach stále dokola, máme pocit, že týmto spôsobom sa nikam nedostaneme," povedal Kažimír. "Nie sme si istí, či grécka vláda hrá s otvorenými kartami, či nepracuje s rozličnými scenármi."
Grécky premiér Alexis Tsipras sa vo štvrtok večer stretol s predstaviteľmi Nemecka, Francúzska a inštitúcií EÚ. Počas rokovaní ubezpečil veriteľov z EÚ, že jeho vláda im čoskoro predloží kompletný návrh hospodárskych reforiem. Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila, že Atény nedostanú žiadne peniaze, kým neuskutočnia všetky potrebné reformy, a to vrátane reformy rozpočtu, ktorú doteraz odmietali. (Viac o téme si prečítate TU).
Výnosy gréckych dlhopisov vyskočili pre spor s veriteľmi na najvyššiu úroveň za takmer dva roky. Európska centrálna banka totiž len sčasti vyhovela požiadavke Grécka na zvýšenie núdzového financovania. Aténam môžu dôjsť peniaze už tento mesiac.
Grécko dúfa, že na summite EÚ dosiahne politickú dohodu, ktorá by umožnila uvoľnenie ďalších peňazí zo záchranného balíka. Kažimír uviedol, že odporučil premiérovi Robertovi Ficovi, aby nepristúpil na takéto politické vyjednávanie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok upozornila Atény, aby si od summitu nesľubovali zásadný prielom.
"Chodievam do Bruselu od roku 2006 a ešte nikdy som nevidel takú jednotu," uviedol Kažimír na margo postoja členských štátov ku Grécku. Udržanie Atén v eurozóne naďalej zostáva základným scenárom a neexistuje vôľa ani sa nič nerobí pre rozbite menovej únie.
Grécka vláda vedená ľavicovou stranou Syriza, ktorá vyhrala januárové voľby vďaka sľubu, že ukončí úsporné opatrenia, musí podľa Kažimíra predložiť overiteľné údaje o jej financiách a prestať prijímať jednostranné opatrenia, ktoré len zhoršia finančné zdravie krajiny.
"Je v tom príliš veľa politiky a takmer žiadna ekonomická logika," uviedol Kažimír. "Nemáme v podstate žiadne informácie o fiškálnom výhľade na najbližšie mesiace."
Kažimír dodal, že predstavitelia eurozóny odmietajú byť naďalej zdvorilí a už nechcú mlčať o tom, čo si myslia. "Väčšina dôvery sa už stratila. To je zdvihnutý prst, ktorý by si mal niekto v Aténach všimnúť."