Situácia na svetových trhoch dnes v mnohom pripomína bezstarostný predkrízový rok 2007. Množia sa preto varovania ekonómov, že ďalší krach sa blíži. "Myslím, že na všetkých aktívach sa vytvorila kolosálna bublina, ktorá nakoniec spľasne, a možno, že už splaskávať začala," povedal nedávno v rozhovore pre televíziu CNBC známy švajčiarsky investor Marc Faber, ktorého pre jeho obvykle katastrofické predpovede prezývajú doktor Skaza. Informuje o tom portál e15.
A čo hovoria fakty?
Americký akciový index S & P 500 atakuje hranicu dvoch tisíc bodov. Za necelé tri roky teda investorom zarobil 75 percent. Počas trojročného obdobia pred krízou vzrástli americké akcie "len" o 50 percent. Nie inak je tomu na trhu s nehnuteľnosťami. Reality vo Veľkej Británii už stoja viac ako pred krízou, v Londýne sú dokonca o 30 percent drahšie ako v predkrízovom roku 2007. Ceny amerických nehnuteľností posledné roky, napriek miernemu spomaleniu na začiatku tohto roka, rastú o desať percent ročne.
Profesor financií Arturo Bris z IMD Business School vo švajčiarskom Lausanne minulý týždeň zverejnil celý zoznam možných spúšťačov krízy v budúcom roku. Okrem iného varuje pred bankovou krízou v Číne, poklesom cien energií či klesajúcim úverovým ratingom firiem. Upozorňuje tiež, že v USA zostali už len tri spoločnosti s prémiovým ratingom AAA. Exxon Mobil, Microsoft a Johnson & Johnson.
Prepad až o tridsať percent
Hlavný ekonóm a riaditeľ pre investície Saxo Bank Steen Jakobsen očakáva, rovnako ako Faber, že americký akciový index S & P 500 oslabí o tridsať percent. Pád svetových akciových trhov o tridsať až tridsaťpäť percent príde aj podľa profesora Brisa.
Diametrálne odlišný pohľad ako jednotliví investori či menšie peňažné ústavy majú veľké bankové domy, kde sa slovo kríza boja čo i len vysloviť. "Naše očakávania vývoja svetovej aj tuzemskej ekonomiky v budúcom roku je opatrne optimistické. Základným scenárom je pre nás pokračujúce postupné oživenie svetovej ekonomiky, jeho tempo by však naďalej mala brzdiť rad štrukturálnych problémov, "hovorí analytik finančných trhov v Českej sporiteľni Ľuboš Mokráš. A jeho kolega z Komerčnej banky Viktor Zeisel k prognóze na rok 2015 dodáva, že vývoj globálnej ekonomiky bude v budúcom roku pomerne fragmentovaný.