O činnosť britskej banky HSBC, ktorej švajčiarska pobočka pomáhala vyhnúť sa daniam, sa zaujímajú aj slovenské orgány. Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, Národná kriminálna agentúra preveruje všetky zverejnené informácie z otvorených zdrojov a súčasne požiadala o súčinnosť aj príslušné orgány.
Vo veci koná Finančná spravodajská jednotka Národnej kriminálnej agentúry, ktorá môže využiť oprávnenia podľa zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. Súčasne bude vo veci konať aj Národná jednotka finančnej polície.
Finančná spravodajská jednotka už podľa Slivku kontaktovala partnerskú jednotku vo Švajčiarsku so žiadosťou o poskytnutie informácií ku klientom švajčiarskej pobočky anglickej banky HSBC. "Oslovili sme s obdobnou žiadosťou aj partnerskú jednotku v Anglicku a využili sme k získaniu informácií tiež policajného pridelenca vo Veľkej Británii. Súčasne koordinujeme postup so spravodajskou jednotkou v Českej republike, ktorá má svojich občanov v obdobnom postavení," dodal Slivka. Ďalšie informácie podľa neho nie je možné zverejniť.
Britská banka HSBC Holdings Plc priznala pochybenia svojej švajčiarskej pobočky, ktorá pomáhala bohatým klientom vyhýbať sa daniam a zatajovať majetok v hodnote miliónov dolárov. Médiá citovali dokumenty, ktoré získali od Medzinárodného konzorcia investigatívnych žurnalistov (ICIJ). Švajčiarska pobočka HSBC podľa nich bežne umožňovala klientom vyberať značnú hotovosť, a to často v zahraničných menách, ktoré neboli vo Švajčiarsku potrebné. HSBC zároveň klientom ponúkala projekty, ktoré pravdepodobne umožňovali bohatým klientom vyhnúť sa európskym daniam, a s niektorými uzatvorila dôverné dohody so zámerom zatajiť účty pred domácimi daňovými úradmi, dodal denník The Guardian. Aféra už stihla získať prezývku SwissLeaks.
Spojenie so Slovenskom malo 60 klientov švajčiarskej HSBC so 147 účtami, pričom šiesti mali priamo slovenský pas alebo štátnu príslušnosť. Maximálna suma peňazí klienta, ktorý mal spojenie so Slovenskom, bola 10,5 mil. USD. Celková suma na účtoch spojených so Slovenskom bola 48,7 mil. USD.
ICIJ však upozorňuje, že mať bankový účet alebo uschované peniaze vo Švajčiarsku je legálne a že nemá v úmysle naznačovať alebo predpokladať, že osoby, firmy alebo iné subjekty, ktoré sú na jej zozname, porušili zákon alebo inak nesprávne konali.