Veľké mestá v súčasnosti sú nielen motormi ekonomiky, ale aj lepšieho života. Ľudia v nich majú mnoho možností na svoj profesionálny rast, záľuby i osobné potreby. Štúdia poradenskej spoločnosti A.T. Kearney ukazuje, že to začína platiť nielen vo vyspelom svete, ale aj v rozvíjajúcich sa štátoch.
Poradenská spoločnosť A.T. Kearney vydala rebríček globálneho vplyvu najväčších svetových metropol – Global Cities Index. Ten sa zostavuje od roku 2008 a v tomto roku k nemu pribudlo aj hodnotenie metropol rozvíjajúceho sa sveta – Emerging Cities Outlook.
Prvé tri miesta v Global Cities Index obsadili New York, Londýn a Paríž, a tak je to od roku 2008, s jedinou výnimkou v roku 2010, keď Paríž nahradilo Tokio. Tokio teraz bolo štvrté a piaty je Hongkong. V dvadsiatke najvplyvnejších miest je sedem európskych, sedem z ázijsko-pacifickej oblasti a šesť z Amerík.
Lepší život sa zastavil vo Viedni
Praha sa umiestnila na 47. mieste, tesne za Budapešťou a pred Vancouverom. V strednej Európe má neotrasiteľnú pozíciu Viedeň, na 16. mieste, ktorá ťaží z veľkého množstva konferencií, rozsiahlej kultúrnej scény, z toho, že je jedným z regionálnych centier Organizácie spojených národov a tiež sídlom organizácií OPEC a OBSE. Viedeň je významnejšia než Berlín, Rím či Frankfurt.
Tretí svet sa blíži
V súčasnosti žije vo veľkých mestách asi polovica svetovej populácie. Veľké mestá prinášajú problémy, ale vďaka koncentrácii zdrojov sa stávajú dobrými miestami na prežitie. Okrem toho postavenie miest tretieho sveta sa zlepšuje a približujú sa v parametroch k mestám vyspelého sveta. Najbližšie k tomu majú Jakarta a Manila, ktoré sa blížia k lídrom v oblasti ekonomickej aktivity. Etiópske mesto Addis Abeba sa veľmi zlepšuje v oblasti ľudských zdrojov a inovácií, je na čele rozvíjajúceho sa sveta v oblasti zdravotníctva, transparentnosti podnikania a riešenia príjmových nerovností. Indické mestá Nové Dillí, Mumbai, Bengalúr a Chennai významne ťažia z indickej otvorenej ekonomiky a prekvitajúceho sektora služieb.