Premiér Robert Fico sa nedávno vyslovil za príchod čínskej banky na Slovensko. Jednu takú, Bank of China, už pritiahli Česi. Ide pritom len o prvý krok Číňanov v Česku, hovorí Martin Pros.
Nedávno ste spolu s prezidentom Milošom Zemanom navštívili Čínu, kde sa vám okrem iných dohôd podarilo vyjednať príchod Bank of China do Česka. Prečo je pre vás práve vstup čínskej banky na český trh taký dôležitý?
Česká republika je otvorená voči všetkým zahraničným investorom, v poslednom čase sa však snažíme najmä o reštart vzájomných obchodných vzťahov s Čínou. Práve v tejto krajine totiž vidíme obrovský potenciál. Jednou z prvých vecí bude, že do Česka príde niektorá čínska banka. Dohodli sme sa preto v Pekingu s Bank of China, ktorá už má pobočky vo Varšave a v Budapešti. Sľúbila nám, že do konca roka 2015 otvorí svoju pobočku aj v Prahe.
Čo od príchodu veľkej čínskej banky do Česka očakávate?
Myslíme si, že keď v Prahe vznikne pobočka Bank of China, bude to akási predsunutá hliadka. Prvý krok k tomu, aby k nám prišli čínski investori, s ktorými by sme mohli hovoriť o projektoch. Ja som sa počas návštevy Číny rozprával s niekoľkými veľkými investormi, napríklad China Investment Corporation, ktorý je jedným z desiatich najväčších štátnych fondov na svete. Ten má síce veľa peňazí, ale málo projektov, do ktorých by mohol investovať. Práve o tejto veci často diskutujeme aj s kolegami z iných krajín.
Ktoré konkrétne projekty by takýto fond mohol v našom regióne podporiť?
Horná hranica investícií je takmer neobmedzená. Problémom veľkých štátnych fondov, ako sú nórsky, čínsky alebo z niektorej krajiny Perzského zálivu, je, že majú veľmi vysoko postavenú spodnú hranicu investície. Napríklad pri tom čínskom fonde je to minimálne 100 miliónov eur, aby ich to vôbec začalo zaujímať. Takúto sumu pritom v Českej republike nevytiahnete len tak z klobú...
Zostáva vám 85% na dočítanie.