Iba pred niekoľkými hodinami padla na plecia veľkých svetových bánk ťarcha v podobe miliardovej megapokuty za manipuláciu s trhmi a už je tu ďalší problém. Americkí vojaci sa obrátili na súd s obvinením, že banky ako RBS či Suisse Group finančne podporovali teroristov.
Podporujeme terorizmus, už od roku 1987
Finančné ústavy podľa žaloby pomáhali Iránu prevádzať miliardy dolárov na teroristické účty. Títo teroristi potom útočili na americké jednotky v Iraku. Podľa agentúry Bloomberg boli obvinené napríklad Royal Bank of Scotland, HSBC, Barclays alebo Suisse Group. Vojaci sa v pondelok na federálnom súde v Brooklyne sťažovali na to, že banky spolupracovali s Iránom a tamojšími bankami na utajovaní niektorých dôležitých informácií pre finančné transakcie, aby obišli kontrolu regulátorov v Spojených štátoch. Banky sa k obvineniu odmietli vyjadriť.
Sprisahanie podľa vojakov začalo už v roku 1987. Banky Iránu umožnili previesť najmenej 150 miliónov dolárov na účty Hizballáhu a ďalších teroristických skupín. Prevádzané peniaze im potom umožnili vykonať desiatky cestných a ďalších útokov na americkú armádu medzi rokmi 2004 a 2011. Podľa vojakov banky o tom, čo sa deje s peniazmi vedeli a boli k tomu zámerne ľahostajné.
Nie je to po prvý raz
Jedna z obvinených bánk - Standard Chartered sa už v podobnej situácii ocitla pred dvoma rokmi. Vtedy bola v USA obvinená z toho, že pri miliardových bankových prevodoch skrýva totožnosť svojich iránskych klientov a vo vyrovnaní dohromady zaplatila takmer 700 miliónov dolárov niekoľkým americkým úradom, medzi ktorými bola aj centrálna banka alebo ministerstvo financií.
Vojaci podali obvinenia potom, kedy padol verdikt v prípade najväčšej jordánskej banky Arab Bank tento rok v septembri. Podľa súdu banka financovala terorizmus a je tak zodpovedná za mŕtvych a zranených amerických občanov pri útokoch, ktoré spáchalo hnutie Hamas blízko Izraela. Banka uviedla, že sa stala obeťou nespravodlivého procesu a proti rozsudku sa odvolá.

