Recesia sa skončila, "choré" banky sa zotavili a zdá sa, že aj trh práce už ožíva. Španielsko zbiera jednu pochvalu za druhou od partnerov v Európskej únii (EÚ) aj od medzinárodných inštitúcií za pokrok, ktorý dosiahlo v boji s krízou, konštatuje agentúra DPA.
Podľa Európskej komisie (EK) žiadna z "krízových" krajín nedosiahla taký úspech s hospodárskymi reformami ako Španielsko. A Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpovedá, že miera nezamestnanosti v Španielsku už na budúci rok prudko klesne, najstrmšie spomedzi vyspelých západných štátov EÚ.
Ale obyčajní Španieli zatiaľ nemajú veľa dôvodov na eufóriu. Miera nezamestnanosti v krajine dosiahla v auguste 24,4 % a je druhá najvyššia v celej EÚ, a to po Grécku (27 %).
Začiatkom leta sa síce nezamestnanosť v Španielsku znížila, ale najmä vďaka novej turistickej sezóne. Úrady však už znova evidujú nových uchádzačov o podporu, aj keď počet nezamestnaných bol v auguste 2014 nižší ako pred rokom. Dôvodom, prečo nezamestnanosť ďalej neklesá, je, že ekonomika stále nie je dostatočne silná na to, aby dokázala vygenerovať viac nových pracovných miest. Španielsko nie je imúnne voči ekonomickým problémom eurozóny, pripomenul minister hospodárstva Luis de Guindos, podľa ktorého je zotavovanie španielskej ekonomiky vo veľkej miere závislé od vývoja v Európe.
Napriek tomu vláda v Madride dúfa, že hospodárstvo postupne zosilnie a situácia na trhu práce sa zlepší. V návrhu rozpočtu na budúci rok predpokladá, že do konca roka 2015 pribudne v Španielsku 620.000 pracovných miest a nezamestnanosť klesne na 22,2 %.
Ale denník El Mundo považuje vládnu prognózu za príliš optimistickú. A noviny El Periódico sú ešte ostrejšie a označili ju za "science fiction", ktorá má premiérovi Marianovi Rajoyovi pomôcť vyhrať budúcoročné voľby.
Španielsky trh práce prišiel počas dvoch hospodárskych kríz od roku 2008 približne o 3,7 milióna miest, čo je v priemere 1700 pracovných pozícií denne. A krajina môže ďakovať jedine turistickému priemyslu za nové pracovné miesta. To znamená, že aspoň pár mesiacov v roku sú čašníci či iné profesie v hoteloch a cestovnom ruchu zárobkovo činní.
Podľa denníka El País sa vláde nepodarilo zaviesť všetky potrebné štrukturálne reformy na trhu práce. Počet zmlúv na dobu určitú stále neklesá a navyše, rozmáha sa nový trend, a to práca na čiastočný úväzok. Výsledkom môže byť pokles životnej úrovne na hranicu chudoby aj v prípade ľudí, ktorí sú zamestnaní, varujú na záver noviny.