Krajiny strednej Európy zaznamenali v roku 2014 zrýchlenie rastu ekonomík a prejavilo sa to aj na tržbách najväčších spoločností. Najväčšia spoločnosť na svete poskytujúca podnikové poradenstvo Deloitte už deviaty raz zostavila rebríček Top 500 CE firiem regiónu na základe ich obratov. Dôkazom zlepšujúcej sa situácie na trhu je aj fakt, že vyše polovici zaradených spoločností stúpli v roku 2014 oproti predchádzajúcemu roku tržby. Top „päťstovka“ spolu vyprodukovala tržby v hodnote 682 miliárd eur.
Ktorému odvetviu sa v roku 2014 v rámci CE darilo najviac?
Relatívne dobre sa uplynulý rok darilo spoločnostiam vo výrobnom sektore. Významný bol najmä rýchly nárast v automobilovom sektore s priemerným rastom tržieb v eurách na úrovni 6,5 percenta. Jasne to vidno aj v prvej desiatke rebríčka, kde sa česká spoločnosť Škoda Auto umiestnila na tretej a maďarská Audi na siedmej priečke. Zlepšenie sme zaznamenali aj v sektore spotrebného tovaru a v bankovom sektore.
Ako hodnotíte vývoj rastu ekonomík regiónu strednej Európy v roku 2014 oproti predchádzajúcemu roku?
Rok 2014 bol pomerne úspešný rok z hľadiska hospodárskeho rastu v strednej Európe. V Maďarsku zaznamenali rast HDP na úrovni 3,6 percenta, v Poľsku o 3,4 percenta, v Rumunsku o 2,8 percenta a na Slovensku ekonomika vlani vzrástla o 2,4 percenta. Pod ekonomický rast regiónu sa podpísal najmä vyšší export do západnej Európy a vyšší dopyt na domácich trhoch najmä po spotrebiteľskom tovare. Pri zlepšovaní celkovej hospodárskej situácie regiónu zohral dôležitú úlohu rast nominálnych miezd a pokles cien spotrebiteľského tovaru.
Nastali oproti roku 2013 výrazné zmeny v niektorých odvetviach, pozitívne/negatívne?
Pozitívna zmena je, že prvýkrát v priebehu štyroch rokov vzrástol počet spoločností v rebríčku, ktoré zaznamenali nárast výnosov. Zdá sa, že najväčšie ekonomiky v regióne sú oveľa stabilnejšie a v udržateľnejšej situácii ako pred rokom. Trend zrýchľovania naznačuje aj rast priemerných tržieb spoločností v prvom štvrťroku tohto roka.
Mal na tržby spoločností vplyv konflikt na východe Ukrajiny a sankcie voči Rusku?
Geopolitická situácia na Ukrajine spôsobila znehodnotenie hrivny voči euru. Dôsledkom toho klesli výnosy denominované v eurách u 84 percent ukrajinských spoločností v rebríčku. Tržby ukrajinských firiem denominované v eurách prudko poklesli o viac ako pätinu.
Ako ovplyvnil vývoj ekonomík krajín CE a spoločnosti pád ceny ropy?
Pokles cien ropy na globálnych trhoch v druhej polovici uplynulého roka spôsobil pokles tržieb najmä spoločností v energetickom a ťažobnom sektore. Tržby najväčších energetických spoločností v regióne poklesli v priemere o 3,3 percenta. Zaznamenali sme nižšie tržby aj na trhoch s elektrinou a plynom v dôsledku vysokých priemerných teplôt v uplynulom roku.