Konsenzus podľa neho vyzerá tak, že globálna ekonomika sa nachádza vo fáze oživenia, rok 2014 by mal byť znateľne lepší ako tento rok, rok 2015 by potom mal byť "normálny". Artus ale pred prílišným optimizmom varuje. Domnieva sa, že prepad globálnej ekonomiky nemôže byť v budúcom roku ani zďaleka vylúčený, skôr naopak. Uvádza na to päť základných dôvodov: Rast dlhodobých sadzieb a pokles cien aktív, stagnácia priemyslu v USA a veľkých rozvíjajúcich sa krajinách, pokračujúca kríza v eurozóne, ktorú sprevádzajú len veľmi pomalé inštitucionálne zmeny, neúspech Abenomie a v neposlednom rade pokračujúce problémy vo veľkých rozvíjajúcich sa ekonomikách . Ekonóm potom poukazuje aj na to, že vedúce indikátory "jasne odrážajú slabý rastový výhľad".
Redakcia Patria.cz ďalej odporúča: Brusel chce od Googlu nové ústupky Bank of America nesklamala Každá druhá burza bojuje s kyberútokmi |
Podľa MMF by mala globálna ekonomika dosiahnuť tento rok rast vo výške 3,3 percenta, budúci rok vo výške 4 percent a v roku 2015 vo výške 4,4 percenta. OECD čaká tento rok rast dosahujúci 3,1 percenta, budúci rok by sa mal zvýšiť na 4 percenta. Natixis je znateľne pesimistickejší, tento rok čaká rast vo výške 2,8 percenta a na budúci rok vo výške 3,3 percenta. Artus poukazuje na to, že investori teraz čakajú menej expanzívnu monetárnu politiku a rýchlejší rast sadzieb, zvýšili sa ale aj rizikové prémie. V globálnej ekonomike sa tak zvýšil celkový náklad kapitálu, čo bude mať na rast negatívny dopad. Nasledujúci graf potom na vybraných krajinách dokumentuje spomínané spomalenie rastu výrobného sektora (medziročný rast):
Ekonóm vedľa dobre známych problémov eurozóny tvrdí, že neúspešná je aj nová ekonomická politika Japonska, niekedy nazývaná ako Abenomia: "Po niekoľkých týždňoch viedla mimoriadna monetárna expanzia v Japonsku k rastu sadzieb a následne aj posilneniu jenu a poklesu cien akcií, čo ekonomike nepomôže." Podľa Artusa to dokladá "veľmi neistú povahu masívnej monetárnej expanzie". Tá totiž môže vyvolať rast inflačných očakávaní, ktorá vyváža pozitívny efekt nákupu aktív centrálnou bankou. Druhý graf potom ukazuje vývoj vedúceho indikátora globálneho rastu, teda globálne PMI výrobného sektora:
(Zdroj: Natixis)
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz