Bankovky s vysokou nominálnou hodnotou, napríklad 50 libier, 100 dolárov alebo 500 eur, by mali byť zakázané, uľahčilo by to boj s kriminalitou. Hotovosť totiž do veľkej miery stále hrá prím v podsvetí, medzi teroristami, pašerákmi drog či daňovými podvodníkmi. V harvardskej štúdii to tvrdí bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands.
Irónia osudu
Bankovky vysokej nominálnej hodnoty pri sebe v čase elektronických platieb a bezkontaktných kariet nosí čoraz menej bežných spotrebiteľov. Hotovosť ale do veľkej miery stále hrá prím v podsvetí, medzi teroristami, pašerákmi drog či daňovými podvodníkmi. Podľa ekonomického denníka Financial Times to uviedol bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands.
"Keby boli bankovky s vysokou hodnotou stiahnuté z obehu, zločincom by to mohlo skomplikovať život," uviedol Sands v štúdii, ktorú publikovala americká univerzita Harvard. "Bankovky s vysokou nominálnou hodnotou hrajú malú rolu vo fungovaní legitímnej ekonomiky, zato v tej nelegálne majú úlohu kľúčovú," uviedol Sands. "Iróniou je, že zločincom ich poskytujú sami štáty," dodal Sands.
Snahy už boli
Snaha limitovať pohyb niektorých bankoviek sa zatiaľ obmedzovala na jednotlivé krajiny. Napríklad Londýn v roku 2010 požiadal britské banky, aby prestali obchodovať s 500-eurovými bankovkami.
Vládna štúdia totiž ukázala, že ich používajú hlavne zločinci. Európska komisia minulý týždeň uviedla, že v rámci zásahu proti financovaniu terorizmu úlohu týchto "veľmi žiadaných" bankoviek prešetrí.
Sands teraz apeluje na štáty skupiny G20, aby sa záležitosťou zaoberali, než sa v septembri stretnú na summite v Číne. Dá sa ale predpokladať, že návrh narazí na odpor predovšetkým medzi niektorými skupinami, ktoré sa obávajú, že zrušenie najhodnotnejších foriem papierovej meny je ďalším krokom k takzvanej bezhotovostnej spoločnosti, v ktorej by banky a vlády mohli získať väčšiu kontrolu nad osobnými financiami.